12.08.2025 12:25 936
İranda uşaqlara türk adlarının qoyulmasına tətbiq edilən məhdudiyyətlərlə bağlı başlanılan "Balamın adı" kampaniyasına İran Prezidenti Məsud Pezeşkian reaksiya verib.
Məlumata görə, M.Pezeşkian 15 761 nəfərin imzaladığı petisiyanı nəzərə alaraq, İran Vətəndaş Qeydiyyatı İdarəsinə adlarla bağlı qoyulan qadağaların araşdırılması və aradan qaldırılması ilə bağlı göstəriş verib.
Xatırladaq ki, bir müddət öncə Azərbaycan türkləri arasında uşaqlara türk adlarının verilməsinin rəsmiləşdirilməməsi ilə bağlı problem yaranmışdı. Bu səbəblə vətəndaşlar "Balamın adı" kampaniyasına start verərək, Prezident Məsud Pezeşkiana, daxili işlər nazirinə və parlament sədrinə açıq məktub ünvanlamışdılar.
Təşkilatçılar bildirirlər ki, məqsəd İran qanunvericiliyinin "Vətəndaş vəziyyəti aktlarının qeydiyyatı haqqında" qanunun 20-ci maddəsinin dəyişdirilməsidir.

Пезешкиан поручил отменить запреты на тюркские имена - ФОТО
По информации, Пезешкиан, учитывая петицию с 15 761 подписью, дал распоряжение Управлению государственной регистрации граждан изучить и устранить запреты, связанные с именами.
Напомним, что некоторое время назад среди азербайджанских тюрков возникла проблема с официальным признанием тюркских имён для детей. В связи с этим граждане запустили кампанию "Имя моего ребёнка" и направили открытое письмо президенту Масуду Пезешкиану, министру внутренних дел и спикеру парламента.
Организаторы отмечают, что цель кампании - изменить статью 20 закона Ирана "О регистрации актов гражданского состояния".