İranın milli valyutasının adı dəyişdirildi: Yeni pul vahidi dövriyyəyə daxil olur - FOTO
İranın Nazirlər Kabineti ölkənin pul vahidinin adının dəyişdirilməsi və mili valyutadan dörd sıfırın silinməsi barədə qərar qəbul edib. Yeni plana əsasən, İranın pul vahidi "tümən" və "qıran" olacaq.
"Azad İran" "Telegram" kanalı IRNA agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı hökumət sözçüsü Fatimə Mühacirani məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, vətəndaşların yeni valyuta sisteminə uyğunlaşması üçün keçid dövründə tümən və rial eyni vaxtda istifadə olunacaq.
F.Mühacirani bildirib ki, bu dəyişiklik uzun illərdir müzakirə olunur və ilk dəfə 2008-ci ildən gündəmdədir.
O bu addımın inflyasiyanın yaratdığı çətinlikləri azaltmaq, pul dövriyyəsini asanlaşdırmaq və gündəlik hesablamalarda çoxrəqəmli ədədlərin istifadəsini minimuma endirmək məqsədi daşıdığını deyib.скачать dle 11.3

Иранская валюта меняется на фоне девальвации
Представитель правительства Ирана Фатеме Мохаджерани сообщила об утверждении плана по удалению четырёх нулей из национальной валюты и установлению "тумана" в качестве основной денежной единицы, а "гырана" - в качестве мелкой денежной единицы.
Мохаджерани отметила, что этот план впервые был предложен в 2007 году (1386 по иранскому календарю) и после 18 лет рассмотрения и доработок, наконец, одобрен Кабинетом министров.
По её словам, в течение некоторого времени обе денежные единицы - и текущая, и новая - будут использоваться параллельно, чтобы у населения и рынка была возможность адаптироваться к изменениям.
Этот шаг предпринимается на фоне беспрецедентного падения стоимости национальной валюты Ирана за последние годы и экономического кризиса, который привёл покупательную способность населения к самому низкому уровню за несколько десятилетий.скачать dle 11.3