Paşinyan: "Azərbaycan və Ermənistanın logistik imkanları ABŞ-RF münasibətlərini yaxşılaşdıra bilər"
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ölkəsinin Azərbaycanın logistik marşrutlarına inteqrasiyasının ABŞ və Rusiya arasındakı münasibətlərə müsbət təsir göstərəcəyinə inandığını bildirib.
Paşinyan qeyd edib ki, Ermənistan dəmir yolları hazırda Rusiyanın nəzarəti altındadır və Moskvanın İcevan-Razdan və İcevan-Qazax dəmiryollarının bərpasına investisiya qoymaqda maraqlı ola biləcəyini istisna etmir.
"Əlbəttə, bunun üçün Azərbaycanın da razılığı vacibdir", - deyə baş nazir mətbuat konfransında vurğulayıb.
O, həmçinin bildirib ki, Ermənistan ilk dəfə olaraq İranla dəmir yolu bağlantısı əldə edəcək, Çin isə Şərqə yeni marşrut qazanacaq.
"Bu, Rusiya və ABŞ arasında iqtisadi əməkdaşlıq üçün yaxşı imkan ola bilər", - deyə Paşinyan əlavə edib.
Baş nazirin sözlərinə görə, Ermənistan və Azərbaycan vətəndaşları arasında ikitərəfli ticarətin başlanması təhlükəsizliyin ən etibarlı təminatlarından biri olacaq:
"Biz bu layihəni həm Ermənistan vətəndaşlarının Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturundan, həm də Azərbaycan vətəndaşlarının Ermənistanın nəqliyyat imkanlarından qorxmadan istifadə edə bilməsi üçün həyata keçiririk. Biz təhlükəsizlik, sabitlik, sülh və təminatlar haqqında çox danışırıq. Əgər on minlərlə insan qarşılıqlı şəkildə bu imkanlardan yararlanacaq və ikitərəfli ticarət aparılacaqsa, bu, təhlükəsizliyin ən güclü təminatlarından biri olacaq".скачать dle 11.3

Пашинян: Интеграция РА в логистические маршруты АР положительно скажется на взаимодействии США и РФ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выразил уверенность в том, что интеграция Армении в логистические маршруты Азербайджана положительно скажется на взаимоотношении США и РФ.
Он заявил, что армянские железные дороги находятся под контролем Российской Федерации и, возможно, Россия будет заинтересована в инвестировании в восстановление железных дорог Иджеван - Раздан и Иджеван - Газах.
"Конечно, необходимо будет и согласие Азербайджана", - заявил премьер-министр в ходе пресс-конференции.
По его словам, Армения также получает железнодорожное сообщение с Ираном, которого раньше не было, а Китай также получает новый маршрут на Восток.
"Это может стать хорошей возможностью для экономического взаимодействия РФ и США", - сказал Пашинян.
Он добавил, что начало двусторонней торговли между гражданами Армении и Азербайджана станет одной из самых надежных гарантий безопасности.
"Мы реализуем этот проект для того, чтобы больше граждан Армении могли без опасений пользоваться транспортной инфраструктурой Азербайджана и наоборот. Мы много говорим о безопасности, стабильности, мире и гарантиях. Если десятки тысяч граждан Армении и Азербайджана будут пользоваться транспортной инфраструктурой друг друга и будет двусторонняя торговля, это станет одной из самых надежных гарантий безопасности", - сказал Пашинян.скачать dle 11.3