Qazaxıstan mühəndisləri də Xəzərin dibini tədqiq etməyə başlayıblar
Qazaxıstan mühəndisləri bu ölkə ilə Azərbaycan arasında çəkiləcək ilk sualtı rabitə xəttinin keçəcəyi dəniz dibinin tədqiqatına başlayıblar.
Bu barədə "Jibek Joly" telekanalı məlumat yayıb.
Bildirilib ki, lazımi avadanlıqlarla təchiz olunmuş gəmi artıq Bautino limanından yola düşüb.
Mühəndislər Sumqayıtla (Azərbaycan) Aktau (Qazaxıstan) arasında Xəzər dənizinin dibi ilə çəkiləcək fiber-optik kabel xətti üzrə maneələrin olub-olmadığını müəyyənləşdirəcəklər.
Qeyd olunur ki, hazırda oxşar işlər Azərbaycan tərəfindən də aparılır.
Xatırladaq ki, Transxəzər Fiber-Optik Kabel Xətti layihəsi çərçivəsində Sumqayıt (Azərbaycan) və Aktau (Qazaxıstan) arasında Xəzər dənizinin dibi ilə 380 km uzunluğunda fiber-optik kabel xətti çəkiləcək. Planlaşdırılan 400 Tbit/s ötürmə qabiliyyəti ilə bu sualtı rabitə xətti böyük həcmdə məlumat ötürülməsini təmin edəcək. Tikinti işlərinin 2026-cı ilin sonunadək tamamlanması planlaşdırılır. Layihənin icraçıları Azərbaycanın “AzerTelecom” və Qazaxıstanın “Kazakhtelecom” şirkətləridir. Texniki nəzarət və məsləhət dəstəyi ABŞ-nin “Pioneer Consulting” şirkəti tərəfindən təmin edilir.скачать dle 11.3

Казахстанские инженеры начали обследование дна Каспия для прокладки линии связи » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Казахстанские инженеры начали обследование дна Каспия для прокладки линии связи
Казахстанские инженеры вышли в Каспий — они начали обследование морского дна, где пройдёт первая подводная линия связи между Казахстаном и Азербайджаном.
Об этом сообщает агентство Kazinform со ссылкой на телеканал Jibek Joly.
Из порта Баутино отправилось судно с оборудованием. На его борту — специалисты, которые изучают рельеф дна, состав грунта, выясняют, нет ли препятствий на будущем маршруте — от Актау до Сумгайыта.
Аналогичные работы сейчас идут и с азербайджанской стороны.
Напомним, что в рамках проекта "Транскаспийская волоконно-оптическая кабельная линия" между Сумгайытом (Азербайджан) и Актау (Казахстан) по дну Каспийского моря будет проложена волоконно-оптическая линия связи протяжённостью 380 км.
С пропускной способностью 400 Тбит/с этот подводный коммуникационный кабель обеспечит передачу больших объёмов данных. Завершение строительных работ планируется до конца 2026 года.
Исполнителями проекта являются азербайджанская компания AzerTelecom и казахстанская Kazakhtelecom. Технический контроль и консультационную поддержку обеспечивает американская компания Pioneer Consulting.скачать dle 11.3