Aİ Ukraynada nizamlanma üçün Rusiyaya istənilən təzyiqi alqışlayır
Avropa İttifaqı (Aİ) Rusiyanın Ukraynada münaqişənin nizamlanması üzrə danışıqlar masasına qayıtmasına yönəlmiş istənilən təzyiqi alqışlayır.
Bunu Aİ-nin xarici işlər üzrə nümayəndəsi Anita Hipper bəyan edib.
O vurğulayıb ki, heç kim Ukrayna və Aİ-dən daha çox sülh istəmir.
"Aydındır ki, Rusiya sülhə nail olmaqda maraqlı deyil - bunu onun sözləri deyil, əməlləri təsdiqləyir. Biz Rusiyanın danışıqlar masasında olmasına yönəlmiş istənilən təzyiqi, davamlı atəşkəsə nail olunması istiqamətində istənilən işi alqışlayırıq", - Hipper bildirib.
Bəyanat avqustun 6-da Moskvada ABŞ Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Stiv Uitkoff və Rusiya Prezidenti Vladimir Putin arasında aparılmış danışıqlardan sonra səslənib. Avropa liderləri bu görüşlərə dəvət olunmayıblar.
Aİ-nin rəsmi nümayəndəsi Arianna Podesta bu danışıqları şərh edərkən qeyd edib ki, Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula fon der Lyayen bu barədə ətraflı məlumatlandırılıb və həmişəki kimi liderlərlə əlaqə saxlayıb.
"O, daim onlarla təmasdadır, xüsusilə belə vacib məsələlərdə", - Aİ nümayəndəsi bildirib.
Ukrayna üzrə danışıqlar prosesində Aİ-nin iştirak etməməsi ilə bağlı mümkün məyusluq barədə suala cavab olaraq Podesta vurğulayıb ki, görüşün formatı və digər parametrləri aydın deyil, "ona görə də məyusluqdan söhbət gedə bilməz".скачать dle 11.3

Евросоюз приветствует любое давление на Россию по урегулированию в Украине
Европейский союз приветствует любое давление, направленное на возвращение России за стол переговоров по урегулированию конфликта в Украине.
Об этом заявила представитель ЕС по иностранным делам Анита Хиппер.
Она подчеркнула, что никто не хочет мира больше, чем Украина и ЕС.
“Очевидно, что Россия не заинтересована в достижении мира - это подтверждают ее действия, а не слова. Тем не менее, мы приветствуем любое давление, направленное на то, чтобы Россия оказалась за столом переговоров. Мы приветствуем любую работу, направленную на достижение устойчивого прекращения огня", - заявила Хиппер.
Заявление прозвучало после состоявшихся 6 августа в Москве переговоров между специальным представителем президента США Стивом Уиткоффом и президентом России Владимиром Путиным. Европейские лидеры участия в этих встречах не принимали и приглашены не были.
Официальный представитель ЕС Арианна Подеста, комментируя эти переговоры, отметила, что президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен была подробно проинформирована по этому поводу и находилась "на связи с лидерами, как всегда".
“Она постоянно контактирует с ними, особенно по таким важным вопросам", - заявила представитель ЕС.
Отвечая на вопрос о возможном разочаровании ЕС в связи с отсутствием в переговорном процессе по Украине, Подеста подчеркнула, что формат и другие параметры встречи остаются неясными, "поэтому о разочаровании не может быть речи".скачать dle 11.3