Avropada 10 mindən çox hotel “Booking”dən zərərin ödənilməsini tələb edir
Avropada 10 mindən çox hotel “Booking.com” şirkətinin istifadə etdiyi "ən yaxşı qiymət şərtləri"nin səbəb olduğu zərərə görə təzminat almaq məqsədilə bu platformaya qarşı kollektiv iddiaya qoşulur.
Bu barədə DPA agentliyi bildirib.
“Booking.com” "ən yaxşı qiymət şərtləri" ilə hotellərdən öz saytlarında nömrələri daha ucuz təklif etməməyi tələb edirdi.
“Bild”in məlumatına görə, “Booking” Almaniyadakı tərəfdaş hotellərdən ən azı 12 faiz komissiya alır. Populyar bölgələrdə bu rəqəm daha yüksəkdir.
Məsələn, əgər turist “Booking.com”da nömrə üçün 100 avro ödəyirsə, hotel yalnız təxminən 83-87 avro alır.
Hotellər Avropa Məhkəməsinin 19 sentyabr 2024-cü il tarixli qərarına istinad edirlər. Bu qərarda "ən yaxşı qiymət" müddəasının qanunsuz olduğu qeyd edilir.
"Avropada hotel sahibləri uzun müddətdir ki, ədalətsiz şərtlərdən və izafi xərclərdən əziyyət çəkirlər. Birləşməyin və təzminat tələb etməyin vaxtı çatıb", - HOTREC mehmanxana biznes assosiasiyasının prezidenti Aleksandros Vasilikos bildirib.
Kollektiv iddianın məqsədi 2004-2024-cü illərdə dəymiş zərərə görə təzminatın ödənilməsinin təmin edilməsidir.
HOTREC və 30-dan çox milli hotel assosiasiyasının dəstəklədiyi iddiaya Niderland məhkəməsində baxılacaq və bu proses “Hotel Claims Alliance” tərəfindən koordinasiya olunacaq.
Tənqidlərə baxmayaraq, “Booking.com” bir çox hotellər üçün vacibdir, çünki onların daha geniş müştəri bazasına çıxış əldə etməsinə imkan verir.
Araşdırmaya görə, 2023-cü ildə “Booking Holdings” şirkətinin Avropadakı bazar payı 71 faiz olub, birbaşa rezervasiyaların payı isə son illərdə əhəmiyyətli dərəcədə azalıb.скачать dle 11.3

Более 10 тыс. европейских отелей требуют от Booking возмещения убытков
Более 10 тыс. европейских отелей присоединяются к коллективному иску против компании Booking.com с целью получить компенсацию за убытки, причиненные так называемыми "условиями наилучшей цены", которые использовал ресурс.
Об этом сообщает dpa, информирует "Европейская правда".
Этими условиями Booking.com требовал, чтобы отели не предлагали номера дешевле на собственных сайтах.
По данным Bild, Booking взимает со своих немецких партнеров-отелей комиссию в размере не менее 12%. В популярных регионах она еще выше.
Например, если турист платит 100 евро за номер на Booking.com, отель получает только около 83-87 евро.
Чтобы отельер не мог предлагать номер на своем собственном сайте за 90 евро, портал ввел условие о наилучшей цене: его нарушение могло привести к тому, что Booking.com перестал бы предлагать отели.
Отели ссылаются на решение Европейского суда от 19 сентября 2024 года, в котором, по сути, отмечается, что положение о лучшей цене является незаконным.
Суд признал, что такие платформы, как Booking.com, могут работать без этих правил. Booking.com отменил эти условия в Европе после вступления в силу Закона Европейского Союза о цифровых рынках 2024 года.
"Европейские отельеры уже давно страдают от несправедливых условий и чрезмерных расходов. Пришло время объединиться и требовать компенсации", – заявил Александрос Василикос, президент ассоциации гостиничного бизнеса HOTREC.
Целью коллективного иска является обеспечение компенсации за ущерб, нанесенный в период с 2004 по 2024 год.
Иск, который поддерживается HOTREC и более 30 национальными ассоциациями отелей, будет рассмотрен голландским судом и координирован Hotel Claims Alliance.
Несмотря на критику, Booking.com важен для многих отелей, поскольку позволяет им охватить большую клиентскую базу.
Согласно исследованию, в 2023 году Booking Holdings занимала 71% рынка в Европе, тогда как доля прямых бронирований значительно уменьшилась за последние годы.скачать dle 11.3