25.07.2025 12:00 1 005
Qeyd edək ki, dünən Konfrans Liqasında Yunanıstanın "Aris" klubu ilə qarşılaşan "Araz-Naxçıvan" ilk sınaqdan üzüağ çıxıb - 2:1, "Sabah" isə Moldovada "Petrokub"u məğlub edib - 0:2.
Xatırladaq ki, bir gün əvvəl "Qarabağ" UEFA Çempionlar Liqasının II təsnifat mərhələsində "Şelburn"u İrlandiyada darmadağın edib - 3:0, "Zirə" isə Konfrans Liqasının eyni mərhələsində Xorvatiya "Hayduk"una qarşı ev oyunundan heç-heçə ilə ayrılıb - 1:1.
Beləliklə, təsnifat mərhələlərində qələbəyə görə bir, heç-heçəyə görə yarım xal verildiyi üçün turnirdə iştirak edən komandalarımızın sayına böldükdə "Sabah"ın ölkənin aktivinə 0.375 xal, "Qarabağ" və "Araz-Naxçıvan"ın hərəyə 0.250 xal, "Zirə"nin isə 0.125 xal gətirdiyi aydın olur.
Hazırda 18.125 xala malik Azərbaycan 29-cu pillədəki mövqeyini qoruyub. Ukrayna (18.475) klublarının uğurlu çıxışı sayəsində indi ən yaxın rəqibimiz Rusiyadır - avrokuboklarda təmsil olunmayan şimal qonşumuzun 18.299 xalı var və böyük ehtimalla gələn həftə onları keçəcəyik. 30-cü yerdə qərarlaşan Bolqarıstan isə 16.875 xal (bu mövsüm + 1.000) toplayıb.

25.07.2025 12:00 1 008
Отметим, что вчера "Араз-Нахчыван", встречавшийся в Лиге конференций с греческим клубом "Арис", успешно прошел первое испытание - 2:1, а "Сабах" победил "Петрокуб" в Молдове - 0:2.
Напомним, что днем ранее "Карабах" разгромил "Шелбурн" в Ирландии во II квалификационном раунде Лиги чемпионов УЕФА - 3:0. А клуб "Зиря" сыграл дома вничью того же раунда Лиги конференций против хорватского "Хайдука" - 1:1.
Поскольку в этом раунде за победу дается одно очко, а за ничью - половина, при делении на количество участвующих в турнире команд, становится ясно, что "Сабах" принес в актив страны 0.375 очка, "Карабах" и "Араз-Нахчыван" - по 0.250 очка каждый, а "Зиря" - 0.125 очка.
В настоящее время Азербайджан с 18.125 очками сохраняет свою позицию на 29-м месте. Благодаря успешным выступлениям украинских клубов (18.475) ближайшим нашим конкурентом теперь является Россия - у не представленного в еврокубках северного соседа 18.299 очков, и с большой вероятностью мы обойдем их на следующей неделе. Болгария, занимающая 30-е место, набрала 16.875 очков (в этом сезоне + 1.000).