Azərbaycan UEFA əmsallar cədvəlində mövqeyini yaxşılaşdırmağa yaxındır
Azərbaycan UEFA əmsallar cədvəlində 2025/26 mövsümündə topladığı reytinq xalını 1.000-a çatdırıb.
Bu, "Araz-Naxçıvan" və "Sabah"ın qazandıqları qələbələr sayəsində mümkün olub.
Qeyd edək ki, dünən Konfrans Liqasında Yunanıstanın "Aris" klubu ilə qarşılaşan "Araz-Naxçıvan" ilk sınaqdan üzüağ çıxıb - 2:1, "Sabah" isə Moldovada "Petrokub"u məğlub edib - 0:2.
Xatırladaq ki, bir gün əvvəl "Qarabağ" UEFA Çempionlar Liqasının II təsnifat mərhələsində "Şelburn"u İrlandiyada darmadağın edib - 3:0, "Zirə" isə Konfrans Liqasının eyni mərhələsində Xorvatiya "Hayduk"una qarşı ev oyunundan heç-heçə ilə ayrılıb - 1:1.
Beləliklə, təsnifat mərhələlərində qələbəyə görə bir, heç-heçəyə görə yarım xal verildiyi üçün turnirdə iştirak edən komandalarımızın sayına böldükdə "Sabah"ın ölkənin aktivinə 0.375 xal, "Qarabağ" və "Araz-Naxçıvan"ın hərəyə 0.250 xal, "Zirə"nin isə 0.125 xal gətirdiyi aydın olur.
Hazırda 18.125 xala malik Azərbaycan 29-cu pillədəki mövqeyini qoruyub. Ukrayna (18.475) klublarının uğurlu çıxışı sayəsində indi ən yaxın rəqibimiz Rusiyadır - avrokuboklarda təmsil olunmayan şimal qonşumuzun 18.299 xalı var və böyük ehtimalla gələn həftə onları keçəcəyik. 30-cü yerdə qərarlaşan Bolqarıstan isə 16.875 xal (bu mövsüm + 1.000) toplayıb.