Argentinada məşhur diş məcununun satışı qadağan olunub
Argentina hökuməti yerli sakinlərin şikayətləri əsasında "Colgate" diş məcununun istifadəsini, yayılmasını və təşviqini qadağan edib.
RBK-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Argentinanın milli dərman vasitələri, qida məhsulları və tibbi texnologiyaların keyfiyyətinə nəzarət idarəsi (ANMAT) məlumat yayıb.
İstehlakçılar "Colgate Total Active Prevention Clean Mint" diş məcunundan şikayət ediblər. Şikayətlər diş məcununun yan təsirləri ilə bağlı bağlı olub. Bu cür şikayətlərin sayı 19-a çatıb.
ANMAT diş məcunundan istifadədən sonra ağız boşluğu toxumalarının qıcıqlanması və iltihabı, qabarcıqların, yaraların, yanmanın, şişkinliyin və ağrının yaranması barədə məlumatlar alıb.
Adıçəkilən qurum bu cür halların monitorinqini həyata keçirir və əhalini diş məcunundan istifadədən sonra yaranan hər hansı arzuolunmaz hadisələr barədə məlumat verməyə çağırıb.

В Аргентине запретили популярную зубную пасту из-за жалоб потребителей » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Аргентине запретили популярную зубную пасту из-за жалоб потребителей
Власти Аргентины ввели запрет на использование, распространение и продвижение зубной пасты Colgate после жалоб местных жителей на побочные эффекты.
Как передает Median.Az, об этом сообщило национальное управление по контролю качества лекарственных средств, пищевых продуктов и медицинских технологий (ANMAT).
Потребители пожаловались на пасту Colgate Total Active Prevention Clean Mint, число случаев достигло 19, говорится в сообщении на сайте аргентинского правительства.
ANMAT получило сообщения о раздражении и воспалении тканей полости рта, появлении волдырей, язв, жжения, отеков и боли после пользования зубной пастой.
Ранее многочисленные жалобы в связи с использованием Colgate поступали из Бразилии. В течение года количество обращений от пострадавших превысило 11 тысяч. Продажу запретили в марте 2025 года, производитель тогда подал апелляцию, однако позднее ее отозвали, из-за чего Colgate окончательно прекратила продажу товара в Бразилии.скачать dle 11.3