Ermənistan Azərbaycanla razılaşma əldə edildikdən sonra Qərbi Zəngəzurda dəmir yolu tikməyə hazırdır
21.07.2025 20:51 843
Ermənistan Azərbaycanla razılaşma əldə edildiyi təqdirdə Sünik vilayətində (Qərbi Zəngəzur) 42 km uzunluğunda dəmir yolunun tikintisinə başlamağa hazırdır.
Ermənistan mediasına istinadən xəbər verir ki, bunu baş nazirin mətbuat katibi Nazeli Baqdasaryan bildirib.
"Azərbaycanla razılaşma olmadan bu dəmir yolu hətta Ermənistanda daxili yük daşımaları üçün də istifadə edilə bilməz. Buna görə də Azərbaycanla razılaşmalar əldə edilən kimi sözügedən dəmir yolunun tikintisinə başlanılacaq. Artıq aparılan hazırlıq işlərinə Nrnadzor kəndi üçün yeni yolun tikintisi daxildir. Hazırda bu kəndlə avtomobil əlaqəsi keçmiş dəmir yolu xətti ilə həyata keçirilir", - o əlavə edib.
Mətbuat katibinin sözlərinə görə, Ermənistan qonşuları ilə bütün nəqliyyat yollarının açılmasında maraqlıdır.скачать dle 11.3

В Армении готовы построить желдорогу в Западном Зангезуре после достижения договоренности с Азербайджаном
21.07.2025 20:51 897
Армения готова начать строительство железной дороги протяженностью 42 км в Сюникской области (Западный Зангезур) в случае достижения договоренности с Азербайджаном.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявила пресс-секретарь премьер-министра Никола Пашиняна - Назели Багдасарян.
"Без согласования с Азербайджаном эта железная дорога не может быть использована даже для внутренних грузоперевозок в Армении. Поэтому сразу после достижения соглашений с Азербайджаном начнется строительство указанной железной дороги. Уже ведутся подготовительные работы, такие как строительство новой дороги для села Нрнадзор, автомобильное сообщение с которым в настоящее время осуществляется по бывшей железнодорожной ветке", - сказала она.
По ее словам, Армения заинтересована в разблокировании всех транспортных путей с соседями.скачать dle 11.3