İlham Əliyev və Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşada Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət ediblər - FOTO
17.07.2025 14:32 1 005
İyulun 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşada Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət ediblər.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun diqqətinə çatdırılıb ki, vaxtilə işğal edilmiş bütün ərazilərimizdə olduğu kimi, Şuşada da tarixi abidələr, o cümlədən məscidlər dağıdılıb, təhqir edilib. Şəhərin 17 məscidindən 16-sı işğalçılar tərəfindən dağıdılmışdı. Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra Azərbaycan Prezidentinin tapşırığı ilə dərhal məscidlərin bərpa edilməsi işinə başlanılıb. Erməni vandalizminə məruz qalan tarixi-dini abidələrdən biri də Yuxarı Gövhər Ağa məscidi olub. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən burada həyata keçirilmiş bərpa işlərinə 2021-ci ilin sonlarından başlanıb. 2023-cü il mayın 10-da isə Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvlərinin iştirakı ilə məscidin əsaslı yenidənqurma və bərpadan sonra açılışı olub.

Ильхам Алиев и Гурбангулы Бердымухамедов посетили мечеть Юхары Говхар Ага в Шуше - ФОТО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Ильхам Алиев и Гурбангулы Бердымухамедов посетили мечеть Юхары Говхар Ага в Шуше - ФОТО
17 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов посетили мечеть Юхары Говхар Ага в Шуше.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Гурбангулы Бердымухамедов был проинформирован о том, что в Шуше, как и на всех наших ранее оккупированных территориях, были разрушены и осквернены исторические памятники, в том числе мечети. Оккупанты разрушили 16 из 17 мечетей города. После освобождения города Шуша от оккупации по поручению Президента Азербайджана были незамедлительно начаты работы по восстановлению мечетей. Одним из историко-религиозных памятников, подвергшихся армянскому вандализму, была мечеть Юхары Говхар Ага. Реставрационные работы, проведенные здесь Фондом Гейдара Алиева, начались в конце 2021 года. 10 мая 2023 года с участием Президента Ильхама Алиева, первой леди Мехрибан Алиевой и членов их семьи состоялось открытие мечети после капитальной реконструкции и реставрации.