NATO Baş katibi üç ölkəni Rusiya ilə ticarətə görə sanksiyalarla hədələyib
Braziliya, Çin və Hindistan Rusiya ilə ticarəti dayandırmasalar, ikinci dərəcəli sanksiyalarla üzləşə bilərlər.
"Reuters"ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə NATO Baş katibi Mark Rutte bildirib.
"Mən bu üç ölkəni, xüsusən də əgər siz hazırda Pekində və ya Dehlidə yaşayırsınızsa və ya Braziliya Prezidentisinizsə, buna diqqət yetirməyə çağırıram, çünki bu, sizə çox ağır zərbə vura bilər", - Rutte deyib.
Baş katib onu da vurğulayıb ki, Avropa Ukraynanın sülh danışıqlarında mümkün olan ən yaxşı mövqeyə sahib olması üçün lazımi vəsait ayıracaq.
Bundan əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Tramp 50 gün ərzində Ukrayna ilə bağlı sülh razılaşmasının əldə olunmayacağı təqdirdə Rusiya və onun ticarət tərəfdaşlarına 100 faizlik gömrük rüsumları tətbiq edəcəyini demişdi.скачать dle 11.3

Генсек НАТО пригрозил трем странам санкциями за торговлю с Россией
Бразилия, Китай и Индия рискуют столкнуться со вторичными санкциями, если не прекратят торговлю с Россией.
Как передает Median.Az со ссылкой на Reuters, об этом заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте.
"Я призываю эти три страны, особенно если вы сейчас живете в Пекине или Дели или являетесь президентом Бразилии, обратить на это внимание, поскольку это может очень сильно ударить по вам", — сказал Рютте.
Генсек НАТО также подчеркнул, что Европа приложит все усилия, выделив необходимые средства, чтобы обеспечить Украине наилучшую позицию на мирных переговорах.
Ранее президент США Дональд Трамп пообещал ввести 100-процентные пошлины против России и ее торговых партнеров, если мирное соглашение по Украине не удастся достигнуть за 50 дней.скачать dle 11.3