Rusiyanın Çernovtsı və Lvova zərbələri nəticəsində ölənlər var, binalar zədələnib
İyulun 12-nə keçən gecə Rusiya qoşunları kamikadze pilotsuz uçuş aparatları (PUA) və qanadlı raketlərdən istifadə etməklə Ukrayna ərazisinə zərbələr endirib.
Hücumun episentrlərindən biri Çernovtsı vilayəti olub.
Rəsmi məlumatlara görə, bölgəyə dörd “Şahed” PUA və bir raket atılıb. Zərbələr nəticəsində 3 ünvanda artıq söndürülmüş yanğın baş verib. İnzibati binalara, yaşayış binalarına, iki istifadəsiz binaya və avtomobillərə ziyan dəyib. Son məlumatlara görə 2 nəfər ölüb, 4 nəfər ağır, daha 10 nəfər isə yüngül yaralanıb.
Lvovda Lvov Politexnik Milli Universitetinin 3 binası zərbələrə məruz qalıb. Ən ciddi ziyan Jeleznodorojnı və Qalitski rayonlarında qeydə alınıb: 46 yaşayış binası zədələnib, 500-dən çox pəncərə sınıb, 15 mənzil yaşayış üçün yararsız vəziyyətə düşüb.
Bundan əlavə, 20 avtomobil, şəhər məhkəməsinin binası, 20 kiçik və orta sahibkarlıq obyektinə ziyan dəyib. 1 nəfər xəsarət alıb, o, xəstəxanaya yerləşdirilib, vəziyyəti sabitdir.скачать dle 11.3

Зеленский: Россия ночью запустила по Украине 26 ракет и около 600 дронов
Российские войска сегодня ночью, 12 июля, запустили по Украине 26 ракет и почти 600 дронов, более половины из которых - "Шахеды".
Как передает Median.Az со сслыкой на РБК-Украина, об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский.
"Этой ночью Россия била от Харьковщины и Сумщины до Львовщины и Буковины. Было 26 крылатых ракет и 597 дронов, более половины из них - "Шахеды". Более 20 ракет и подавляющее количество ударных дронов обезврежены. Спасибо нашим силам ПВО за результат", - заявил Зеленский.
По его словам, были попадания по гражданской инфраструктуре, в том числе в жилые дома. По состоянию на сейчас известно о 2 погибших людях в Черновцах. Еще около 20 раненых людей в результате обстрела получают всю необходимую помощь.
"Темп воздушных ударов России требует быстрых решений, и его можно сбить санкциями уже сейчас. Нужны жесткие вторичные санкции против всех, кто помогает РФ производить дроны и зарабатывать на нефти. Нужно больше ПВО и инвестиций в дроны-перехватчики, которые уже показывают хорошие результаты", - добавил президент Украины.скачать dle 11.3