Musiqi və incəsənət məktəbləri müəllimlərinin 2025-ci il üçün attestasiyası yekunlaşıb
Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan musiqi və incəsənət məktəbləri müəllimlərinin 2025-ci il üçün attestasiyası yekunlaşıb.
Proses ölkənin beş regionunda həyata keçirilib.
Bakı, Abşeron-Xızı, Mil-Muğan, Şirvan-Salyan və Quba-Xaçmaz regionlarında keçirilən attestasiya imtahanı 4 ay davam edib və ümumilikdə 4 min müəllimi əhatə edib.
Attestasiyanın gedişatı barədə jurnalistlərə açıqlama verən mədəniyyət nazirinin müşaviri Cəsarət Valehov bildirib ki, bu həcmdə imtahan prosesi Mədəniyyət Nazirliyi sistemində ilk dəfə gerçəkləşib:
“Musiqi-incəsənət məktəblərində fəaliyyət göstərən təqribən 12-13 min müəllimin hamısı qanunvericiliyin tələbi ilə attestasiyadan keçiriləcək”.
O, digər müəllimlərin də attestasiyaya cəlb olunmasının 2026-cı ilin sonuna qədər yekunlaşdırılacağını vurğulayıb.скачать dle 11.3

Завершена аттестация учителей музыкальных школ на 2025 год
Завершена аттестация учителей музыкальных школ и школ искусств, находящихся в подчинении Министерства культуры, на 2025 год.
Аттестация прошла в Баку, а также Абшерон-Хызинском, Миль-Муганском, Ширван-Сальянском и Губа-Хачмазском регионах.
Процесс длился 4 месяца и охватил в общей сложности 4 тысячи учителей.
В заявлении журналистам советник министра культуры Джасарет Валехов отметил, что экзаменационный процесс такого масштаба впервые реализован в системе Министерства культуры:
"Все 12-13 тысяч учителей, работающих в музшколах и школах искусств, пройдут аттестацию в соответствии в требованиями законодательства".
Он подчеркнул, что аттестация остальных учителей будет завершена до конца 2026 года.скачать dle 11.3