Kolumbiyada 60-a yaxın hərbçi oğurlanıb
Kolumbiyanın cənub-qərbindəki Mikay kanyonu bölgəsində onlarla əsgər mülki şəxslər tərəfindən oğurlanıb.
İki gün ərzində 57 əsgər və dörd unter-zabit oğurlanıb.
Mülki şəxslər 2016-cı ildə hökumətlə sülh sazişi imzalayan Kolumbiya İnqilabi Silahlı Qüvvələrinin (FARC) üsyançı qrupundan olan dissidentlərin təzyiqi altında hərəkət edirlər.
Yerli KİV-in məlumatına görə, hadisənin sifarişçisi FARC-ın ən böyük qolu olan EMC üsyançı dəstəsi ola bilər.
Xatırladaq ki, Mikay kanyonu kokainın Sakit okean limanlarına daşınması üçün istifadə olunur, narkotiklər oradan qanunsuz olaraq digər ölkələrə göndərilir.

Десятки солдат были похищены мирными жителями в районе каньона Микай на юго-западе Колумбии.
Как передает Median.Az со ссылкой на BBC, в течение двух дней были похищены 57 солдат и четыре унтер-офицера.
Мирные жители действуют под давлением диссидентов из повстанческой группировки ФАРК (революционные вооруженные силы Колумбии), которая заключила мирное соглашение с правительством в 2016 году.
По данным местных СМИ, заказчиком похищений могла быть повстанческая группировка EMC — крупнейшее ответвление ФАРК.
Напомним, что каньон Микей используется для транспортировки кокаина в тихоокеанские порты, откуда наркотики нелегально переправляются в другие страны.