Azərbaycan 28 universiteti ilk dəfə “Times Higher Education Impact 2025” reytinqində təmsil olunub - FOTO
23.06.2025 18:43 915
Dünyanın ən nüfuzlu reytinq təşkilatlarından biri olan “Times Higher Education” (THE) agentliyi tərəfindən “THE Impact 2025” reytinqinin nəticələri (https://www.timeshighereducation.com/impactrankings) açıqlanıb.
Bu barədə "Report"a Elm və Təhsil Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bu reytinq universitetlərin fəaliyyətini Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) əsasən 17 istiqamət və ümumi reytinq olmaqla 18 reytinq cədvəli üzrə qiymətləndirir.
Bu il sözügedən reytinqdə təmsil olunan Azərbaycan universitetlərinin sayı 18-dən 28-ə yüksəlib. Bu, ötən illə müqayisədə 1.5 dəfə artım deməkdir. Sözügedən 28 universitetdən 25-i ümumi reytinq cədvəlində yer alır.
Reytinqə daxil olan universitetlərin sayı ölkə üzrə fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin təxminən 60 %-ni təşkil edir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, bu göstərici Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionu üzrə orta hesabla 5–35 % arasında dəyişir. Bu baxımdan Azərbaycanın nəticəsi həm regional, həm də beynəlxalq kontekstdə diqqətəlayiqdir.
Bakı Dövlət Universiteti və Xəzər Universiteti ümumi reytinqdə ölkə üzrə ən yüksək nəticə göstərərək 401–600 aralığında qərarlaşıb. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Bakı Ali Neft Məktəbi isə ümumi reytinqdə ölkə üzrə 2-ci sırada (801-1000 diapazonu) yer alır.
Ümumilikdə isə Azərbaycan bu reytinqdə 5 DİM üzrə regional lider mövqeyini qoruyur. Xüsusilə DİM 1 – Yoxsulluğa son və DİM 10 – Bərabərsizliyin azaldılması istiqamətləri üzrə Azərbaycan universitetləri dünya üzrə TOP 60-lıqda yer alıb.

В рейтинге Times Higher Education Impact 2025 впервые представлены 28 азербайджанских вузов - ФОТО
В ведомстве отметили, что данный рейтинг оценивает деятельность университетов по 18 рейтинговым таблицам, включая 17 направлений и общий рейтинг, основанный на Целях устойчивого развития (ЦУР) ООН.
В этом году число азербайджанских университетов, представленных в указанном рейтинге, увеличилось с 18 до 28, что означает рост в 1,5 раза по сравнению с прошлым годом. Из указанных 28 университетов 25 входят в общую рейтинговую таблицу.
Количество вузов, вошедших в рейтинг, составляет около 60% от действующих в стране высших учебных заведений. Для сравнения, в регионе Южного Кавказа и Центральной Азии этот показатель в среднем колеблется в пределах 5-35%. В этом контекте результат Азербайджана особенно примечателен как в региональном, так и в международном контексте.
Бакинский государственный университет и Университет Хазар показали наивысший результат по стране в общем рейтинге, расположившись в диапазоне 401-600. Азербайджанский государственный экономический университет и Бакинская высшая школа нефти занимают второе место по стране в общем рейтинге (диапазон 801-1000).
В целом, Азербайджан сохраняет позицию регионального лидера в этом рейтинге по 5 ЦУР. Особенно по направлениям ЦУР 1 - Ликвидация нищеты и ЦУР 10 - Сокращение неравенства, азербайджанские университеты вошли в ТОП-60 в мире.