BMT-nin fələstinli qaçqınlarla bağlı təşkilatının Ankara təmsilçiliyi açılacaq
Birləşmiş Millətlər Təşkilatına (BMT) bağlı Fələstinli Qaçqınlara Yardım Təşkilatının (UNRWA) Ankara təmsilçiliyi açılacaq.
Bu barədə “Report”un Türkiyə bürosuna ölkənin Xarici İşlər Nazirliyindəki diplomatik mənbələrdən məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, bununla əlaqədar Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidanla UNRWA komissarı Filip Lazzarini “Türkiyə Respublikası Hökuməti ilə UNRWA arasında UNRWA-nın Ankara Nümayəndəliyinin yaradılmasına dair Saziş” imzalayacaq. Sazişin imzalanması mərasimi İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 51-ci sessiyası çərçivəsində baş tutacaq.
Qeyd edək ki, UNRWA BMT-nin qərarı ilə 8 dekabr 1949-cu ildə qurulub və 1950-ci ilin mayından fəaliyyətə başlayıb.
Türkiyə 2023-cü ildən indiyədək bu təşkilata 33 milyon dollar dəyərində yardım edib.скачать dle 11.3

Агентство ООН для помощи палестинским беженцам открывает представительство в Анкаре
Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) откроет представительство в Анкаре.
Об этом турецкому бюро Report сообщили дипломатические источники в Министерстве иностранных дел Турции.
Согласно информации, в связи с этим министр иностранных дел Хакан Фидан и комиссар БАПОР Филипп Лаццарини подпишут "Соглашение между правительством Турецкой Республики и БАПОР о создании офиса БАПОР в Анкаре".
Церемония подписания состоится в Стамбуле в рамках 51-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС).
Отметим, что БАПОР создано решением ООН 8 декабря 1949 года и начало свою деятельность в мае 1950 года. С 2023 года Турция предоставила этой организации помощь в размере $33 млн.скачать dle 11.3