Məhkəmədə Bako Saakyandan Aprel döyüşləri ilə bağlı etiraflar
İyunun 20-də Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində tədqiq olunan sənədə əsasən, təqsirləndirilən şəxs Bako Saakyan Aprel döyüşləri ilə bağlı vaxtilə Ermənistan Milli Assambleyasında yaradılmış istintaq komissiyasının iclasında iştirak etməyə razılıq verib.
z AZƏRTAC-a istinadən xəbər ki, məhkəmədə prokurorun sualını cavablandıran təqsirləndirilən şəxs məlumatı təsdiqləyib. O bildirib ki, Aprel döyüşlərindən sonra Ermənistanda istintaq komissiyası yaradılıb. Komissiyanın sədri Ermənistan parlamentinin Müdafiə və təhlükəsizlik məsələləri daimi komissiyasının sədri Andranik Koçaryan olub: "Bu komissiyanın iclasında müxtəlif suallara hərbçilər və qeyri-hərbçilər cavab veriblər. O komissiya mənə təklif göndərdi. Çünki onlar məni komissiyanın iclasında iştiraka məcbur edə bilməzdilər".
Təqsirləndirilən şəxs istintaq komissiyasının suallarını əhatəli şəkildə cavablandırdığını bildirib.
B.Saakyan Azərbaycan ərazilərində baş vermiş döyüşlərlə bağlı istintaq komissiyasının niyə Ermənistanda təşkil olunmasının səbəbini belə izah edib: "İstintaq komissiyasının Ermənistan Milli Assambleyasında yaradılması normal idi. Çünki söhbət Ermənistan silahlı qüvvələrinin keçirdiyi əməliyyatdan gedirdi".
Qeyd edək ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, onu zorla saxlama və digər çoxsaylı cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən Ermənistan Respublikasının vətəndaşlarının məhkəməsi iyunun 21-də davam etdiriləcək.скачать dle 11.3

Согласно документу, рассмотренному в ходе судебного процесса, продолжившегося в Бакинском военном суде 20 июня, обвиняемый Бако Саакян согласился принять участие в заседании следственной комиссии, созданной некогда в Национальном собрании Армении по Апрельским боям.
Как передает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, обвиняемый, отвечая на вопрос прокурора в суде, подтвердил эту информацию. Он сообщил, что после Апрельских боев в Армении была создана следственная комиссия.
Ее председателем был глава постоянной комиссии парламента Армении по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян: "На заседании этой комиссии военнослужащие и гражданские лица ответили на различные вопросы. Она направила мне предложение, поскольку они не могли заставить меня участвовать в ее заседании".
Обвиняемый заявил, что ответил на вопросы следственной комиссии исчерпывающим образом.
Причину создания в Армении следственной комиссии по боевым действиям на азербайджанских территориях Б.Саакян объяснил следующим образом: "Ее создание в Национальном собрании Армении было нормальным. Потому что речь шла об операции, проводимой армянскими вооруженными силами".
Отметим, что суд над гражданами Республики Армения, обвиняемыми в совершении преступлений против мира и человечности в результате военной агрессии Армении, военных преступлений, в том числе подготовке и ведении агрессивной войны, геноциде, нарушении законов и обычаев войны, а также в терроризме, финансировании терроризма, насильственном захвате власти, ее насильственном удержании и многочисленных других преступлениях продолжится 21 июня.