Tayvan tezliklə ABŞ-dən 10 ədəd F-16 qırıcısı alacaq
Amerikan hərbi-sənaye korporasiyası “Lockheed Martin” yaxın aylarda Tayvana 10 ədəd çoxməqsədli “F-16C/D Block 70/72” qırıcı təyyarəsi göndərəcək.
Bu barədə “Taipei Times” qəzeti adı açıqlanmayan ada müdafiə idarəsinin nümayəndəsinə istinadən bildirib.
Onun məlumatına görə, bu, əvvəllər Taybey tərəfindən sifariş edilmiş 66 təyyarədən ilk partiya olacaq. Qırıcı təyyarələr ABŞ-dən Havay və Quam üzərindən havada yanacaq doldurularaq öz gücü ilə uçacaqlar. Təyyarələr Taydunda yerləşən 7-ci taktiki qırıcı aviasiya qanadına qoşulacaq ki, bu da mənbənin sözlərinə görə, “Tayvan Hərbi Hava Qüvvələrinin ən güclü bölməsi” olacaq.
Bu yeni qırıcı təyyarələr ABŞ-dən Prezident Donald Trampın ilk müddəti zamanı 2019-cu ildə Vaşinqton tərəfindən təsdiqlənmiş adaya silah tədarükü paketi çərçivəsində alınmışdı.
Tayvanın ilk təyyarə partiyasını 2023-cü ildə alacağı gözlənilsə də, bu, baş tutmamışdı.скачать dle 11.3

Тайвань скоро получит 10 истребителей F-16 из США
Американская военно-промышленная корпорация Lockheed Martin направит в ближайшие месяцы 10 многоцелевых истребителей F-16C/D Block 70/72 на Тайвань.
Об этом сообщает газета Taipei Times со ссылкой на неназванного представителя оборонного ведомства острова.
По его данным, это будет первая партия из 66 машин, ранее заказанных Тайбэем. Истребители прилетят своим ходом из США через Гавайи и Гуам, дозаправляясь в воздухе. Самолеты присоединятся к базирующемуся в Тайдуне 7-му тактическому истребительному авиакрылу, которое станет "самым мощным подразделением в тайваньских ВВС", сказал источник.
Эти новые истребители были приобретены у США в рамках пакета поставок острову оружия, одобренного Вашингтоном в 2019 году во время первого срока американского президента Дональда Трампа.
Ожидалось, что Тайвань получит первую партию самолетов в 2023 году, однако по ряду причин передача истребителей не состоялась в ожидаемые сроки. Тайбэй не раз высказывал озабоченность задержкой поставок американской авиатехники.скачать dle 11.3