KİV: "İran atəşkəs danışıqlarından imtina edib"
İran, ABŞ və İsraillə təmaslarında vasitəçilik edən Qətər və Omana bildirib ki, İsrailin hücumları davam etdiyi müddətdə atəşkəslə bağlı danışıqlara açıq deyil.
Bu barədə "Reuters" agentliyi Dubaydan anonim rəsmi mənbəyə istinadla xəbər yayıb.
Agentlik həmin şəxsin vətəndaşlığını açıqlamasa da, onun İranın Qətər və Omanla apardığı təmaslar barədə məlumatlı olduğunu iddia edir.
"İranlılar qətərli və omanlı vasitəçiləri məlumatlandırıblar ki, İsrailin qabaqlayıcı zərbələrinə cavablarını başa vurduqdan sonra ciddi danışıqlara hazır ola bilərlər. İran açıq şəkildə bildirib ki, hücumlara məruz qaldığı müddətdə danışıqlara başlamayacaq", - deyə mənbədən bildirilib.
Rəsminin sözlərinə görə, İranın guya Qətər və Oman vasitəsilə ABŞ-ni danışıqlara qoşulmağa çağırması və nüvə proqramı ilə bağlı müzakirələri bərpa etməyə hazır olduğunu bildirməsi barədə yayılan xəbərlər dəqiq deyil.
İndiyədək nə İran, nə Oman, nə də Qətər bu məsələyə dair rəsmi açıqlama verməyiblər.
Məlumat üçün qeyd olunur ki, son aylar Oman İranla ABŞ arasında nüvə proqramı üzrə danışıqlarda vasitəçilik edib. Sonuncu raund şənbə günü baş tutmalı idi, lakin İsrailin hava zərbələri səbəbilə ləğv olunub.
Qətər isə daha əvvəl İran və İsrail arasında təmaslarda vasitəçi kimi çıxış edib.
Həm Oman, həm də Qətər Tehran və Vaşinqtonla yaxşı münasibətlərə malikdirlər, eyni zamanda İsraillə də birbaşa əlaqələrə sahibdirlər.скачать dle 11.3

СМИ: Иран отказывается от переговоров о прекращении огня » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Иран сообщил Катару и Оману, посредничающим в его контактах с США и Израилем, что "не открыт для переговоров о прекращении огня, пока находится под израильскими ударами".
Об этом сообщило агентство Reuters, сославшись на анонимное официальное лицо.
В этом сообщении из Дубая агентство не уточняет даже гражданство своего собеседника, но утверждает, что он осведомлен о контактах Ирана с Оманом и Катаром.
"Иранцы проинформировали катарских и оманских посредников, что они будут готовы вести серьезные переговоры только после того, как Иран закончит отвечать на упреждающие удары Израиля , - цитирует агентство своего собеседника, - Иран дал ясно понять, что не будет вести переговоры, пока его атакуют".
По словам этого официального лица, сообщения прессы о том, что Иран будто бы попросил Оман и Катар привлечь США в качестве посредника в переговорах о перемирии, а также выразил готовность возобновить переговоры о ядерной программе, были неточны.
Официально Иран, Оман или Катар ничего по этому поводу пока не заявляли.
Оман в последние месяцы посредничал в переговорах США и Ирана о ядерной программе. Последний раунд должен был состояться в субботу, но был отменен из-за израильских ударов.
Катар, как напоминает Reuters, ранее посредничал в контактах между Ираном и Израилем.
И Оман, и Катар имеют хорошие отношения и с Тегераном, и с Вашингтоном, а также напрямую контактируют с Израилем.скачать dle 11.3