Levon Mnatsakanyan: "Arayik Arutyunyanın istəyi ilə Hadrut və Suqovuşan istiqamətlərində olmuşam"
İyunun 13-də Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində təqsirləndirilən şəxs Levon Mnatsakanyan prokurorun suallarını cavablandırarkən 2020-ci ildə 44 günlük müharibə zamanı qondarma qurumun "prezident"i Arayik Arutyunyanın istəyi ilə bir neçə istiqamətdə olduğunu bildirib.
O, həmin vaxt heç bir vəzifə tutmadığını, təqaüddə olduğunu söyləyib.
A.Arutyunyan ona iki dəfə - oktyabrın 14-də və noyabrın 3-də, yaxud 4-də (dəqiq günü xatırlamır - red.) müraciət edərək təhlükəsizlik, mülki müdafiə işləri ilə əlaqədar yerli "hakimiyyət orqanları"na kömək etməyi və artilleriyanın vəziyyətini yoxlamağı tapşırıb. L.Mnatsakanyan da öz növbəsində qeyd olunanlarla bağlı Hadrut, Suqovuşan və digər istiqamətlərdə olub.
Bu zaman məhkəmədə növbəti sübut tədqiq olunub. 44 günlük müharibə zamanı çəkilmiş videokadrlarda Şuşakənddə məktəbin sinif otağında hərbi müşavirə keçirildiyi görünür.
Videokadrlarda Levon Mnatsakanyan da görünür.
Müşavirəni Samvel Babayan (qondarma rejimin keçmiş "müdafiə naziri", keçmiş "təhlükəsizlik şurasının katibi" - red.) keçirir. Videokadrlarda Azərbaycan hərbçilərinə qarşı hücum müzakirə edilir. Samvel Babayan bildirir ki, "orada xəritədə minalanmış sahə var, həmin o minalanmış sahə ilə keçməyin, partlayar". O, daha sonra deyir: "Sığnağın altı ilə oradan bura kilsə tərəf 1-1.5 kilometrdir. Oradan "karyer"lə yol var. Həmin yol bağlanmalıdır. Deməli, tapşırıq düşməni Şuşada mühasirəyə almaqdır. Bizim sabahkı fəaliyyətimiz bütün Qarabağın taleyini həll edəcək. Qarabağın taleyi bizim sabahkı fəaliyyətimizdən asılıdır. Qarabağın taleyi asılıdır. Nə dediyimi başa düşürsünüz...
...Kim hansı tapşırığı alırsa, o tapşırığı da icra etməlidir. Yəni ki, biz düşmənin arxa yolunu, çıxışını bağlamalıyıq. Bizə lazım olan mövqeləri sürətli şəkildə tutmalıyıq. Səhər saat 6-da biz orada oluruq. Heç kim geçikmir. Otururuq bir saat nəzarət edirik, baxırıq. Saat 7-də artıq yarılma başlayır. Artilleriya təxminən 15 dəqiqə işləyir. Çünki biz hücuma keçəcəyik. Bir-birimizi başa düşdük, bir-birimizi tapa biləcəyik? Telefonları, hər şeyi bir-birinizə vermisiniz?".
Sübutun tədqiqindən sonra Levon Mnatsakanyan prokurorun suallarını cavablandırarkən müşavirədəki müzakirələrdə iştirak etmədiyini iddia edib, səhəri günə planlaşdırılan hücumun baş tutmadığını bildirib.
Qeyd edək ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, onu zorla saxlama və digər çoxsaylı cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən Ermənistan vətəndaşlarının məhkəməsi davam etdirilir.скачать dle 11.3

Суд в Баку: всплыли видеокадры секретного совещания армянских командиров в школе в ходе 44-й войны
Арутюнян дважды обращался к нему - 14 октября и 3 или 4 ноября (точную дату не помнит - ред.), прося помочь местным т.н. "органам власти" по вопросам безопасности, гражданской обороны и проверить состояние артиллерии. Мнацаканян, в свою очередь, был в направлениях Гадрута, Суговушана и других по его поручению.
Далее на заседании было изучено следующее доказательство. На видеокадрах, снятых во время 44-дневной войны, видно, как в классной комнате школы в Шушакенде (Ходжалинский район) проводится военное совещание.
На видеокадрах также виден Левон Мнацаканян.
Совещание проводит Самвел Бабаян (т.н. бывший "министр обороны" самопровозглашенного режима, бывший "секретарь совета безопасности" - ред.). На видеокадрах обсуждается нападение на азербайджанских военнослужащих. Самвел Бабаян заявляет: "Там на карте есть заминированная территория, не проходите через эту заминированную территорию, взорвется". Затем он говорит: "От укрытия до церкви примерно 1-1.5 км. Оттуда есть дорога через "карьер". Эта дорога должна быть закрыта. Итак, задача - окружить врага в Шуше. Наши завтрашние действия решат судьбу всего Карабаха. Судьба Карабаха зависит от наших завтрашних действий. Судьба Карабаха зависит. Понимаете, что я говорю...
... Кто какое задание получает, тот его и выполняет. То есть мы должны закрыть тыловую дорогу врага, его выход. Мы должны быстро занять нужные нам позиции. В 6 утра мы там. Никто не опаздывает. Сидим 1 час, наблюдаем, смотрим. В 7 часов уже начинается прорыв. Артиллерия работает примерно 15 минут. Потому что мы перейдем в наступление. Мы поняли друг друга, сможем найти друг друга? Телефоны, все друг другу дали?".
После изучения кадров Левон Мнацаканян утверждал, что не участвовал в обсуждениях на совещании, и заявил, что запланированное на следующий день наступление не состоялось.