Muğanlı-İsmayıllı-Qəbələ yolunda təmir işləri niyə ləng gedir? (Video)
Bir neçə ildir ki, Bakı-Şamaxı-Muğanlı-İsmayıllı-Qəbələ yolunda yenidənqurma işləri aparılır. Bir müddət əvvəl yolun bir hissəsi istifadəyə verilsə də, İsmayıllı-Qəbələ hissəsi hələ də təmirdədir.
Xəzər TV-yə istinadən məlumat verir ki, son günlər bu hissədə işlərin birtərəfli aparılması ərazidə yaşayan sakinləri dilə gətirib.
Bu məsələ yolun yaxınlığındakı iaşə obyektlərinə də təsir göstərib. Məlumata görə, turizm obyektlərinə gedənlər 70 faiz azalıb.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyindən (AAYDA) bildirilib ki, tikinti işləri tərtib olunmuş qrafikə uyğun şəkildə davam edir. Artıq layihə üzrə yolun 47 km hissəsinə asfalt örtüyü döşənib. Sökülməmiş köhnə asfalt isə 14.7 kilometrdir. Tikinti işlərinin aparıldığı yer 15 kilometr təşkil edir. Layihənin keçdiyi hissə İsmayıllı və Qəbələ ərazilərinə düşür.
"Bu ərazilər bütün fəsillərdə yağıntılı hesab olunur. Nəzərə almaq lazımdır ki, tikinti işləri açıq havada həyata keçirilir. İntensiv yağıntılar davam etdiyi müddətdə işlər dayandırılır. Buna baxmayaraq yolun xüsusi əhəmiyyəti, turizm bölgələrini birləşdirməsi nəzərə alınaraq hava şəraiti imkan verdikcə işlər davam etdirilir", - deyə açıqlamada bildirilib.

Почему ремонтные работы на дороге Муганлы - Исмайыллы - Габала идут медленно? (Видео)
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, одностороннее проведение работ на этом участке в последние дни вызвало недовольство местных жителей.
Согласно информации, проблема также повлияла на придорожные объекты общественного питания. Отмечается, что количество посетителей туристических объектов сократилось на 70%.
Как заявили в Государственном агентстве автодорог Азербайджана (ГААДА), строительные работы продолжаются в соответствии с утвержденным графиком. На сегодняшний день асфальтовое покрытие уложено на 47 км трассы, 14.7 км старого асфальта остается нетронутым, активные строительные работы ведутся на участке протяженностью 15 км. Проект охватывает территории Исмайыллынского и Габалинского районов.
"Эти территории характеризуются высоким уровнем осадков во все сезоны года. Необходимо учитывать, что строительные работы проводятся на открытом воздухе. В периоды интенсивных осадков они приостанавливаются. Тем не менее, учитывая особую важность дороги и ее роль в соединении туристических регионов, работы продолжаются при каждой возможности, когда позволяют погодные условия", - говорится в официальном заявлении агентства.