Xaçmazda gözdən əlil qadını amansızlıqla öldürməkdə şübhəli bilinən şəxs HƏBS OLUNDU
Xaçmazda iki il əvvəl gözdən əlil 59 yaşlı Gülxar Cahangirovanı öldürməkdə şübhəli bilinən Xaçmazın Xaspoladoba kənd sakini, taksi sürücüsü Xəqani Rəhmətov həbs olunub.
Bu barədə Baş Prokurorluq və Daxili İşlər Nazirliyinin birgə məlumatında qeyd olunub.
Bildirilib ki, həyata keçirilən tədbirlərlə 2023-cü il iyulun 18-də Xəqani Rəhmətovun Gülxar Cahangirovanın köməksiz vəziyyətindən istifadə edərək onu taksi kimi ünvana aparacağı bəhanəsi ilə idarə etdiyi avtomobilə əyləşdirməsinə, daha sonra Xaçmaz rayonu, Xaspoladoba kəndi istiqamətində yerləşən Qudyalçay çayının kənarına apararaq avtomobildən endirib ona məxsus pul kisəsini götürməsinə, fiziki zor tətbiq edərək arxaya itələyib yıxmasına, bir neçə saat sonra həmin yerə qayıtdıqda sonuncunun öldüyünü aşkar etməsinə və meyiti avtomobilə yerləşdirib Xaçmaz rayonu, Əzizli kəndi istiqamətindəki meşəlik əraziyə aparmasına, eləcə də meyiti və zərərçəkmişə məxsus əşyaların olduğu bağlamanı meşənin dərinliyində gizlətməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Xaçmaz Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 126.3 (qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) və 181.3.3-cü maddələri (zərərçəkmiş şəxsin sağlamlığına ağır zərər vurulmaqla törədilən quldurluq) ilə ibtidai istintaqı davam etdirilən cinayət işi üzrə Xəqani Rəhmətov polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib. Təqsirləndirilən şəxs barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında Xaçmaz Rayon Məhkəməsi tərəfindən həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda cinayət işi üzrə istintaq və əməliyyat-axtyarış tədbirləri davam etdirilir.
Əvvəlki illərdən bağlı qalmış cinayətlərin açılması Baş Prokurorluq və Daxili İşlər Nazirliyinin daim diqqət mərkəzində saxlanılmaqla bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.скачать dle 11.3

В Хачмазском районе арестован подозреваемый в жестоком убийстве незрячей женщины
В результате проведенных мероприятий были установлены обоснованные подозрения в том, что 18 июля 2023 года Хагани Рахметов, воспользовавшись беспомощным состоянием Гюльхар Джахангировой, посадил ее в свой автомобиль под предлогом, что отвезет ее по адресу в качестве такси, затем отвез к берегу реки Гудьялчай в направлении села Хасполадоба Хачмазского района, высадил из машины и забрал ее кошелек, применил физическую силу, толкнув ее и повалив, а когда вернулся на то же место через несколько часов, обнаружил, что она умерла, после чего поместил тело в транспортное средство и отвез в лес в направлении села Азизли, а также спрятал тело и сверток с вещами потерпевшей.
По уголовному делу, предварительное расследование которого продолжается в Хачмазской районной прокуратуре по статьям 126.3 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего) и 181.3.3 (разбой, совершенный с причинением тяжкого вреда здоровью потерпевшего) Уголовного кодекса Азербайджана, Хагани Рахметов был задержан сотрудниками полиции и передан следствию. В отношении обвиняемого Хачмазским районным судом была избрана мера пресечения в виде ареста на основании ходатайства следственного органа и представления прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием.
В настоящее время по уголовному делу продолжаются следственные и оперативно-разыскные мероприятия.
Раскрытие преступлений прошлых лет постоянно находится в центре внимания Генеральной прокуратуры и Министерства внутренних дел, и работа в этом направлении продолжается.