Küveyt BƏƏ-nin şirkəti ilə 2,45 milyard dollarlıq müqavilə imzalayıb
Küveytin Müdafiə Nazirliyi “Falaj3” sinifli korvetlərin tikintisi üçün BƏƏ-nin “EDGE Group” şirkəti ilə 2,45 milyard dollar dəyərində ən böyük həbri dəniz müqaviləsi imzalayıb.
Bu müqavilə regionda dəniz silahlarının ixracına dair ən böyük, həmin kateqoriyada dünyada ən bahalı müqavilələrdən biridir.
Müqaviləyə Hərbi Dəniz Qüvvələrinin yeni gəmilərinin layihələndirilməsi, tikintisi və sınaqdan keçirilməsi, həmçinin köhnələrinin təmiri və modernləşdirilməsi daxildir. Bundan əlavə, əməkdaşlıq çərçivəsində şirkət iş üzrə kadrların dərindən hazırlanması ilə məşğul olacaq.
62 metrlik “Falaj3” raket korvetləri də BƏƏ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə “EDGE Group” tərəfindən verilir. İlk gəmi bu ilin fevralında istismara verilib.скачать dle 11.3

Кувейт подписал контракт на строительство корветов на $2,45 млрд
Данный контракт является крупнейшей сделкой по экспорту военно-морского вооружения в регионе и одной из самых дорогостоящих в этой категории в мире.
Контракт подразумевает проектирование, постройку и испытание новых кораблей Военно-морского флота (ВМФ), а также ремонт и модернизацию старых. Кроме того, в рамках сотрудничества компания займется углубленной подготовкой персонала к работе.
Ракетные корветы размером 62 м Falaj3 также поставляются EDGE Group для ВМФ АОЭ. Первое судно вступило в строй в феврале текущего года.