Rusiya Azərbaycanla sərhəddə intellektual keçid məntəqəsi yaradacaq
Rusiyanın Azərbaycanla sərhədində ilk intellektual keçid məntəqəsi yaradılır və hazırda sistem sınaqdan keçirilir.
Bu barədə Rusiya Nəqliyyat Nazirliyi sosial şəbəkələrdə bildirib.
Söhbət Azərbaycanla sərhəddə Dağıstan Respublikasında yerləşən Tahirkənd-Qazmalar keçid məntəqəsindən gedir. Keçid məntəqəsindən "Şimal-Cənub" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi keçir və burada hər gün orta hesabla 230 yük maşını yola salınır.
Keçid məntəqəsi "Səmərəli nəqliyyat sistemi" adlı milli layihə çərçivəsində modernləşdiriləcək: onun buraxılış qabiliyyəti təxminən 12 dəfə artaraq gündə 2 360 nəqliyyat vasitəsinə çatacaq, hərəkət zolaqlarının sayı isə 6-dan 20-yə qədər artacaq.
"Biz yük avtomobilləri üçün sərhədkeçmə vaxtının 10 dəqiqəyə qədər azaldılması üzərində də işləyirik. Bunun üçün hazırda Tahirkənd-Qazmalarda intellektual keçid məntəqəsinin funksiyaları sınaqdan keçirilir", - Rusiya Nəqliyyat Nazirliyinin məlumatında bildirilib.
Beləliklə, "yerdəki" vəziyyət onlayn rejimdə izlənilir, avtomobillər və yüklər haqqında məlumatlar əvvəlcədən toplanır, daha sonra məlumat gömrük, sərhəd xidməti və digər dövlət orqanlarına ötürülür ki, onlar yükün risk dərəcəsini qiymətləndirə və lazım gəldikdə əlavə nəzarət prosedurları və geniş yoxlama təyin edə bilsinlər.скачать dle 11.3

РФ на границе с Азербайджаном создаст интеллектуальный пункт пропуска
Первый в России интеллектуальный пункт пропуска создается на границе с Азербайджаном, в настоящее время идет тестирование системы.
Об этом сообщает Министерство транспорта РФ в социальных сетях.
Речь идет о пункте пропуска Тагиркент-Казмаляр в Республике Дагестан на границе с Азербайджаном. Через пункт пропуска проходит международный транспортный коридор "Север – Юг", и каждый день здесь проезжает в среднем 230 грузовиков.
Пункт пропуска будет модернизирован в рамках нацпроекта "Эффективная транспортная система": его пропускная способность возрастет почти в 12 раз и составит 2360 транспортных средств в сутки, а количество полос движения увеличится с 6 до 20.
"Мы работаем и над сокращением времени прохождения границы для грузовых авто до 10 минут. Для этого в Тагиркент-Казмаляре сейчас тестируют функции интеллектуального пункта пропуска", - говорится в сообщении Минтранса РФ.
Так, в режиме онлайн отслеживается ситуация "на земле", заранее собираются данные об автомобилях и грузах, после чего информация передается таможне, пограничникам и другим госорганам, чтобы они могли оценить степень риска у груза и назначить дополнительные контрольные процедуры и расширенный досмотр при необходимости.скачать dle 11.3