MN-dəki mənimsəmə ilə bağlı məhkəmə: "Nəcməddin Sadıkovun göstərişi ilə 800 min manat verilib"
Müdafiə Nazirliyinin Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların Maliyyə İdarəsinin sabiq rəisi Bayram Bayramov və Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadənin barəsində olan hökmdən verilən apellyasiya şikayəti üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
APA-ya istinadla xəbər verir ki, Bakı Apellyasiya Məhkəməsində hakim İbrahim İbrahimlinin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən Vüsal Əlizadənin vəkili vəsatətlə çıxış edib.
Vəkil müvəkkilinin dəymiş ziyanın 50 faizini ödədiyi halda ona 62-ci maddədə nəzərdə tutulan həddən aşağı cəza verilməsi üçün vəsatət təqdim edib.
Məhkəmə vəsatətin təmin edilməməsi barədə qərar qəbul edib.
Daha sonra Nizami Məmmədovun vəkili Rəşad Mirmehdizadə apellyasiya şikayətini müdafiə edib.
O, çıxışında bildirib ki, mediada dərc olunan məlumatlara görə, cəmiyyətdə elə təəssürat yaranıb ki, bütün məbləği 4 nəfər mənimsəyib:
"Mediada ümumi məbləğ 143 milyon göstərilir. Hamı da elə bilir ki, bütün məbləğ bu 4 şəxsə aiddir. Lakin bu, belə deyil. Bununla yanaşı, istintaq dövründə satınalma epizodu üzrə Nizami Məmmədov ifadə verib. Bu epizod üzrə təqsirli bilindiyimizi sonda bildik. Həmçinin istintaq zamanı ifadə verən şəxslər məhkəmədə ifadələrini təkzib etdi. Halbuki, onlar ifadələrində pulları Nizami Məmmədova verdiklərini demişdilər.
Məlikməmməd Qurbanov müqavilələr əsasında "Azərsun"dan 20 milyon aldığını və həmin puldan 400 000 manat götürdüyünü, qalan pulu da Nəcməddin Sadıkova verdiyini bildirib. Həmçinin, Nəcməddin Sadıkovun göstərişi əsasında həmin puldan 800 000 manatı Nizami Məmmədova hissə-hissə verdiyini bildirib. Ümumiyyətlə, nə satınalmanın, nə də maliyyə xidmətinin Baş Qərargah rəisinə aidiyyəti var".
Daha sonra təqsirləndirilən Nizami Məmmədov məhkəməyə müraciət edib.
O, bildirib ki, Fikrət Mirzəyevlə bağlı epizodların ona aidiyyəti yoxdur:
"Mənim Fikrət Mirzəyevlə əlaqəm olmayıb. Onun bölməsinin daxilində ayrı-ayrı komissiyalar da var. Onlar layihələr, müqavilələr hazırlayır və Müdafiə Nazirliyinə təqdim edir".
Nizami Məmmədov bildirib: "İstintaq zamanı da səmimi etiraf etmişəm. İndi də deyirəm. Mən 12 200 000 manat götürmüşəm və bunu da ödəmişəm. Qalan epizodların mənə aidiyyəti yoxdur. Hərbi hissədə çalışan maliyyə xidmət rəisləri inspeksiyaya pul veriblər. Həmin pullar da mənə yazılıb. O pulları birtəhər tapıb ödəmişəm".
Məhkəmənin növbəti iclası mayın 26-da keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Müdafiə Nazirliyinin Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi, polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların maliyyə idarəsinin sabiq rəisi Bayram Bayramov, Hərbi Hava Qüvvələrinin maliyyə xidmətinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadə, Müdafiə Nazirliyinin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi, polkovnik Mahir Şirvanov, həmçinin nazirliyin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi Məlikməmməd Qurbanov, nazirliyin mənzil istismar idarəsinin sabiq rəisi, polkovnik Fikrət Mirzəyev Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) keçirdiyi xüsusi əməliyyat nəticəsində həbs ediliblər.
Təqsirləndirilən şəxslərin hər birinə Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla mənimsəmə törətmək) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.
Cinayət işi üzrə ümumilikdə dövlətə dəymiş ziyan 143 milyon manat hesablanıb.
Cinayət işləri ayrı-ayrı icraatlarda baxılması üçün məhkəməyə göndərilib. Cinayət işi üzrə Maliyyə Nazirliyi zərərçəkmiş qismində tanınıb.
Bakı Hərbi Məhkəməsinin hökmünə əsasən, Nizami Məmmədov və Bayram Bayramov hər biri 11 il 6 ay, Cəlal Kazımov 11 il, Vüsal Əlizadə isə 10 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Eyni zamanda, təqsirləndirilən şəxslərin üzərinə həbs qoyulmuş əmlaklarının müsadirə edilməsi barədə qərar qəbul olunub.скачать dle 11.3

Суд по делу о коррупции в Минобороны: По указанию Наджмеддина Садыкова было выдано 800 000 манатов » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Суд по делу о коррупции в Минобороны: По указанию Наджмеддина Садыкова было выдано 800 000 манатов
В Бакинском апелляционном суде прошло заседание по апелляционной жалобе на приговор в отношении бывшего начальника Финансово-бюджетного управления Министерства обороны генерал-майора Низами Мамедова, экс-главы Финансовой службы Военно-воздушных сил полковника Джалала Кязымова, бывшего начальника Финансового управления Сухопутных войск Байрама Байрамова и экс-главы Финансовой службы Военно-морских сил Вюсала Ализаде.
Как передает AПA, на процессе выступил адвокат обвиняемого В.Ализаде. Он подал ходатайство о назначении его подзащитному наказания ниже предусмотренного статьей 62 Уголовного кодекса Азербайджана, учитывая, что тот возместил 50% причиненного ущерба. Однако суд отклонил данное ходатайство.
Затем апелляционную жалобу защищал адвокат Н.Мамедова Рашад Мирмехдизаде. Он заявил, что, согласно информации в СМИ, в обществе сложилось впечатление, будто всю сумму присвоили четыре человека. "В медиа указывается общая сумма в 143 миллиона. Все думают, что вся сумма относится к этим 4 лицам. Но это не так", - сказал адвокат.
Он также отметил, что во время следствия Низами Мамедов давал показания по эпизоду о закупках, о признании вины по которому узнал только в конце. Кроме того, лица, дававшие показания во время следствия, отказались от них в суде, хотя ранее утверждали, что передавали деньги Низами Мамедову.
Согласно показаниям, Меликмамед Гурбанов получил 20 млн манатов от компании Azersun по контрактам, взял себе 400 000, а остальные передал Наджмеддину Садыкову. Также по указанию Н.Садыкова он передал Низами Мамедову 800 000 манатов по частям. Адвокат подчеркнул, что ни закупки, ни финансовая служба не имеют отношения к начальнику Генштаба.
Затем к суду обратился сам обвиняемый Низами Мамедов. Он заявил, что эпизоды, связанные с Фикретом Мирзоевым, к нему отношения не имеют. "У меня не было связи с Ф.Мирзоевым. В его подразделении есть отдельные комиссии, которые готовят проекты, контракты и представляют в Минобороны", - сказал Мамедов.
Он добавил: "Я искренне признался и во время следствия, и сейчас говорю. Я взял 12 200 000 манатов и уже возместил их. Остальные эпизоды ко мне отношения не имеют. Начальники финансовых служб в воинских частях давали деньги инспекции, которые записали на меня. Я кое-как нашел их и выплатил".
Следующее заседание суда состоится 26 мая.
Уголовные дела в отношении фигурантов выделены в отдельное производство и направлены в суд. Всем им предъявлены обвинения по статье 179.4 (присвоение в особо крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджана.
Министерство финансов признано потерпевшим по уголовному делу. Согласно приговору Бакинского военного суда, Н.Мамедов приговорен к 11 годам и 6 месяцам, Б.Байрамов - к 11 годам и 6 месяцам, Дж.Кязымов - к 11 годам, В.Ализаде - к 10 годам и 6 месяцам лишения свободы. Кроме того, имущество обвиняемых, на которое был наложен арест, было конфисковано в пользу государства для возмещения причиненного ущерба.скачать dle 11.3