Keçmiş prezident Yanukoviç Ukraynada 15 il müddətinə azadlıqdan məhrum edildi
Kiyevin Podolski Rayon Məhkəməsi keçmiş prezident Viktor Yanukoviç barəsində "dezertirliyə sövq etmək və dövlət sərhədindən qeyri-qanuni daşımaları təşkil etmək" ittihamları ilə 15 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə hökmü verib.
Bu barədə "Strana.ua" "Telegram" kanalı prokurorluğa istinadən məlumat yayıb.
İstintaqın məlumatına görə, Yanukoviç 2014-cü il fevralın 23-də qanunsuz olaraq Ukraynanı tərk edib, həmçinin öz ətrafından və hərbçilər arasından ən azı daha 20 nəfərin sərhədi keçərək ölkədən çıxmasını təşkil edib. Bildirildiyinə görə, onlar Rusiya Silahlı Qüvvələrinə məxsus üç helikopterlə Donetsk vilayətinin Urzuf şəhərindən Krasnodar diyarının Yeysk şəhərinə uçublar.
Bu, Ukraynada Yanukoviç barəsində çıxarılan ikinci hökmdür. 2019-cu ildə o, qiyabi olaraq vətənə xəyanətdə və "təcavüzkar müharibəyə yardım və təşviqat"da təqsirli bilinərək 13 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi.
Keçən ilin dekabrında Avropa İttifaqı məhkəməsi Viktor Yanukoviçin və oğlu Aleksandrın Ukraynada anti-korrupsiya təqibi ilə bağlı sanksiya siyahısından çıxarılmasına qərar verib.скачать dle 11.3

Януковича заочно приговорили к 15 годам тюрьмы в Украине
Подольский районный суд Киева приговорил бывшего президента страны Виктора Януковича к 15 годам лишения свободы за "подстрекательство к дезертирству и организацию незаконной переправки через государственную границу".
Об этом сообщает Telegram-канал "Страна.ua" со ссылкой на прокуратуру.
По данным следствия, 23 февраля 2014 года Янукович незаконно покинул Украину и организовал переправку за границу еще не менее 20 человек своего окружения и военнослужащих. По данным следствия, они улетели из страны на трех вертолетах ВС РФ из Урзуфа в Донецкой области в Ейск в Краснодарском крае России.
Это второй приговор, вынесенный Януковичу в Украине. В 2019 году он был заочно осужден за государственную измену и "пособничество в ведении агрессивной войны" на 13 лет лишения свободы.скачать dle 11.3