Kredit borcu olan bəzi şəxslərin adları "qara siyahı"ya düşməyəcək
"Prezident İlham Əliyev "Kredit büroları haqqında" qanuna edilən dəyişiklikləri təsdiq edib. Azərbaycanda nisyə mal alqı-satqısı ilə məşğul olan hüquqi şəxslər və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən fiziki şəxslər, əgər təqvim ili ərzində nisyə satış dövriyyələri 100 000 manatı keçərsə belə, artıq kredit bürolarına məlumat təqdim etmək öhdəliyindən azad ediliblər".
O bildirib ki, əvvəllər bu kateqoriyaya aid sahibkarlar müştərilərinə dair kredit tarixçələrini fəaliyyət göstərən ən azı bir kredit bürosuna təqdim etməyə borclu idilər:
"Adətən kredit tarixçəsinə aid olan məlumatların təqdim olunması inzibati prosedurlar, zaman və eləcə də xərc tələb edirdi. Digər tərəfdən bu öhdəliklərə əməl edilməsinə nəzarət heç də asan deyildi və məsuliyyətə cəlb etmək də mürəkkəb mexanizm idi.
Yeni dəyişiklik bir tərəfdən şirkətlər və vətəndaşlar üçün qaydaların asanlaşmasına və onların kredit tarixçələrinin bu tip əməliyyatlar səbəbindən pisləşməsinin qarşısını alacaq".
"Digər tərəfdən, yeni qaydalar vətəndaşlarımız üçün bu sahədə inzibati prosedurları keçməsi zərurəti aradan qaldırıldığından vəsaitə qənaət etməsinə və onların kreditlər üzrə "qara siyahıya" bu səbəbdən düşməsinin qarşısının almasına gətirib çıxaracaq. Gözlənilir ki, bu, həmçinin bu sahədə aktivliyin artmasına və alqı-satqı dövriyyəsinin genişlənməsinə imkan yaradacaq", - deyə deputat qeyd edib.скачать dle 11.3

Изменения в законе позволят избежать попадания граждан в "черный список" кредиторов
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил поправки к закону "О кредитных бюро". Согласно изменениям, юридические лица и физлица, осуществляющие предпринимательскую деятельность без создания юридического лица, занимающиеся продажей товаров в кредит в Азербайджане, освобождаются от обязанности предоставлять информацию в кредитные бюро, даже если их оборот по продажам в кредит превышает 100 000 манатов в календарном году.
Об этом сообщает депутат Вугар Байрамов.
По его словам, ранее предприниматели этой категории были обязаны предоставлять кредитные истории своих клиентов как минимум в одно действующее кредитное бюро.
"Обычно предоставление информации, относящейся к кредитной истории, требовало административных процедур, времени, а также затрат. С другой стороны, контролировать соблюдение этих обязательств было не так просто, а привлечение к ответственности было сложным механизмом", - подчеркнул парламентарий.
Байрамов отмечает, что новые поправки, с одной стороны, упростят правила для компаний и граждан и предотвратят ухудшение их кредитных историй из-за такого рода операций.
"С другой стороны, новые правила избавят граждан от необходимости проходить административные процедуры в этой сфере, что позволит им экономить средства и избежать попадания в "черный список" кредиторов по этой причине. Ожидается, что это также позволит увеличить активность в данной сфере и расширить оборот купли-продажи", - подытожил экономист.скачать dle 11.3