Prezidentin köməkçisi: "Azərbaycanın yanaşması Cənubi Qafqazda sülhün təməlini qoydu"
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Qarabağ Universitetində diplomatik korpus nümayəndələrinin Xankəndiyə səfəri çərçivəsində deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycanın yanaşması yalnız münaqişəni sonlandırmayıb, həm də Cənubi Qafqazda uzunmüddətli barışığın və sülhün təməlini qoyub:
"Keçid ədaləti hər postmünaqişə vəziyyətində olduqca vacibdir. Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətlərin, o cümlədən müharibə cinayətləri və insanlığa qarşı cinayətlərin icraçıları artıq qanun qarşısında cavab verirlər. Hazırda məhkəmə prosesləri Azərbaycanda davam edir.
Ümid edirik ki, şəffaf və açıq məhkəmə araşdırmaları nəticəsində ədalət bərqərar olacaq. Bu hər bir münaqişədən sonrakı prosesin əsas tərkib hissəsidir. Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda beynəlxalq hüquq və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə əsaslanan yeni status-kvo yaradıb".
Prezidentin köməkçisi vurğulayıb ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələri yenidənqurma, transformasiya və bərpa mərhələsinə qədəm qoyur.скачать dle 11.3

Хикмет Гаджиев: Подход Азербайджана заложил основу мира на Южном Кавказе
Как сообщает Report, об этом заявил помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев в Карабахском университете в рамках визита представителей дипломатического корпуса в Ханкенди.
Он отметил, что подход Азербайджана не только завершил конфликт, но и заложил основу для долгосрочного мира на Южном Кавказе.
"Правосудие переходного периода крайне важно в любой постконфликтной ситуации. Исполнители преступлений против азербайджанского народа, включая военные преступления и преступления против человечности, уже отвечают перед законом. В настоящее время в Азербайджане продолжаются судебные процессы.
Надеемся, что в результате прозрачных и открытых судебных разбирательств справедливость будет восстановлена. Это является основной составляющей любого постконфликтного процесса. Азербайджан создал новый статус-кво в регионе Южного Кавказа, основанный на принципах международного права и территориальной целостности", - отметил Гаджиев.