Ata və oğul eyni sxemdən istifadə edərək 3 il ərzində 100 restoranı aldadıb
Fransadan olan ata və oğul 3 il ərzində eyni sxemdən istifadə edərək 100 restoranı aldadıblar.
bu barədə "Oddity Central"a istinadən xəbər verir.
Fransanın Tulon şəhərində polis külli miqdarda dələduzluqda şübhəli bilinən 48 yaşlı kişini və onun 18 yaşlı oğlunu saxlayıb. İstintaqın məlumatına görə, son 3 il ərzində ikili sistematik olaraq restoranları aldadıb və 100-ə yaxın müəssisənin hesablarını ödəməyiblər. Onların sxemi həm düşünülmüş, həm də cəsarətlidir.
Fırıldaqçılar yaxşı qurulmuş ssenari üzrə hərəkət ediblər. Onlar onlayn restoran rəylərini öyrənərək qurbanlarını diqqətlə seçiblər. "Müştəri dostu" reputasiyası olan kiçik müəssisələrə üstünlük veriblər. Seçilmiş restorana gələrək, təxminən 150 avroya qəlyanaltılar, əsas yeməklər, desertlər və spirtdən ibarət tam şam yeməyi sifariş ediblər.
Ödəmə vaxtı gələndə kişi işlək olmayan kredit kartını təqdim edib. İddiaya görə, oğlu nağd pul almaq üçün bankomata gedib, amma həmişə əliboş qayıdıb. Sonra utandığını göstərən ata şəxsiyyət vəsiqəsini və ya Sosial Müdafiə kartını girov olaraq qoyub, sabah pulla qayıdacağına söz verib. Bununla belə, o, sənədləri itirdiyini və sxemi başqa yerdə təkrarlamaq üçün yeni sənədlər əldə etdiyini iddia edib.
Uzun müddətdir ki, fırıldaqçılar qurbanlarını diqqətlə seçərək, ifşa olunmaqdan yayına biliblər. Onlar bir dəfə də olsun eyni restorana iki dəfə baş çəkməyiblər və dələduzluqla üzləşən müəssisə sahibləri dəymiş ziyanın miqdarını cüzi hesab edərək çox vaxt polisə müraciət etməyib. Aldadılan restoran sahiblərindən biri qoyulan sənədlərin fotolarını sosial şəbəkədə yayımlayaraq vəziyyəti dəyişib.
Yazı geniş kütlənin diqqətini çəkib və tezliklə daha 43 restoran sahibi oxşar fırıldağın qurbanı olduqlarını iddia edib. Polis şübhəlilərin həbsi ilə istintaqa başladıb. Dindirilmə zamanı həmin şəxs yüzlərlə oxşar hadisə törətdiyini etiraf edib, oğlu isə həftədə iki-üç dəfə başqasının hesabına yemək yediklərini deyib.