BDYPİ əlverişsiz hava şəraiti ilə bağlı hərəkət iştirakçılarına müraciət edib
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) gözlənilən əlverişsiz hava şəraiti ilə bağlı hərəkət iştirakçılarına müraciət edib.
"Sinoptiklərin məlumatına əsasən, bu gündən başlayaraq aprelin 12-dək ölkə ərazisində hava şəraitinin külək və yağışla müşahidə olunan kəskin dəyişməsi, temperaturun ötən günlərlə müqayisədə 5-10 dərəcə aşağı enməsi gözlənilir. BDYPİ verilən xəbərdarlıqla əlaqədar avtomobil yollarında yarana biləcək qəzaların qarşısının alınması üçün hərəkət iştirakçılarına müraciət edərək onlardan yola çıxarkən diqqətli olmağı xahiş edir. Yağışlı, çiskinli havalarda yollarda sürüşmə ehtimalı yüksək olduğundan avtomobil sürücüləri sürət həddini yol və meteoroloji şəraiti uyğun seçməli, kifayət qədər ara məsafəsi saxlamalı, nəqliyyat vasitələrinin texniki sazlığına nəzarət etməlidirlər. Küləkli hava şəraitində hərəkətin çətin və təhlükəli olduğu unudulmamalı, qoşqulu, tentli, uzun ölçülü yük avtomobillərinin sahibləri və sürücüləri daşıdıqları yükün qablaşdırılmasına diqqət yetirməlidirlər".
"Piyadalardan isə əlverişsiz havalarda daha da ehtiyatlı davranmaq, səki ilə hərəkət edərək avtomobil yoluna çıxmamaq, yolu yalnız piyada keçidlərindən keçmək xahiş olunur", - deyə məlumatda bildirilib.скачать dle 11.3

Дорожная полиция обратилась к водителям: Строго соблюдайте ПДД в непогоду
Главное управление государственной дорожной полиции (ГУ ГДП) Азербайджана обратилось к участникам дорожного движения в связи с ожидаемыми неблагоприятными погодными условиями.
Как сообщили в ГУ ГДП, по прогнозам синоптиков, с сегодняшнего дня до 12 апреля погода в стране резко ухудшится, ожидается сильный ветер и осадки, а температура воздуха снизится на 5-10 градусов по сравнению с предыдущими днями.
В связи с этим дорожная полиция просит участников движения быть внимательными на дорогах в дождливую и ветреную погоду, выбирать скоростной режим в соответствии с дорожными и метеорологическими условиями, соблюдать достаточную дистанцию и следить за техническим состоянием транспортных средств, а владельцам и водителям прицепов, тентов и длинномерных грузовиков следует обращать внимание на упаковку перевозимого груза.
ГУ ГДП также призывает пешеходов быть более внимательными в непогоду, ходить по тротуару, не выходя на проезжую часть, и переходить дорогу только через пешеходные переходы.скачать dle 11.3