Rusiya XİN Azərbaycan və Ermənistanla kommunikasiyaların açılması üzrə üçtərəfli komissiyanın işinin bərpasına tərəfdardır
27.03.2025 19:25 1 191
Cənubi Qafqazda nəqliyyat kommunikasiyaları ilə bağlı Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderləri tərəfindən razılaşdırılmış məsələdə İrəvanın rəsmi mövqeyi dəyişibsə, bu, ölkənin suveren hüququ olaraq qalır, lakin Ermənistan bu barədə müvafiq səviyyədə rəsmi bəyanat versəydi, daha düzgün olardı.
Bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova bu gün keçirdiyi brifinqdə bildirib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya tərəfi əmindir ki, qeyd olunan formatda hərtərəfli qarşılıqlı əlaqənin tezliklə bərpası təkcə Cənubi Qafqazın nəqliyyat-logistika sisteminin modernləşdirilməsinə və onun Avropa ilə Asiya arasında irimiqyaslı yük daşımalarına inteqrasiyasına kömək etməyəcək, həm də Ermənistanın və bütün regionun sosial-iqtisadi inkişafının mühüm amili olacaq.
M.Zaxarova həmçinin xatırladıb ki, üç ölkənin liderləri arasında əldə edilmiş razılaşmaların tam şəkildə həyata keçirilməsinə Qərb ölkələrinin destruktiv təsiri mane olur:
"Bildiyiniz kimi, həqiqətən də çox mühüm olan bu məsələnin həlli üçün 2020-2022-ci illər ərzində əldə edilmiş ən yüksək səviyyəli üçtərəfli razılaşmalara uyğun olaraq, Cənubi Qafqazda nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin blokdan çıxarılması üzrə üçtərəfli işçi qrupu yaradılıb.
Bu işçi qrup çərçivəsində qarşılıqlılıq və suverenlik prinsipləri əsasında Ermənistan və Azərbaycan arasında nəqliyyat marşrutlarının həm hüquqi əsaslarının, həm də texniki parametrlərinin razılaşdırılması istiqamətində böyük işlər görülüb. Bəli, biz Qərb ölkələrinin destruktiv təsirini görürük. Bundan başqa, Ermənistan hakimiyyətinin mövqeyi bəzən, hətta tez-tez bizdə suallar doğurur".скачать dle 11.3

МИД РФ выступает за возобновление работы трехсторонней комиссии с Азербайджаном и Арменией по разблокировке коммуникаций
27.03.2025 19:25 1 176
Если официальная позиция Еревана по вопросу разблокировки транспортных коммуникаций на Южном Кавказе, согласованному лидерами России, Азербайджана и Армении, изменилась, это остается суверенным правом страны. Однако было бы корректно, если бы Армения официально заявила об этом на соответствующем уровне.
Об этом на сегодняшнем брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
По ее словам, российская сторона убеждена, что скорейшее восстановление полноценного взаимодействия в упомянутом формате не только поспособствует модернизации транспортно-логистической системы Южного Кавказа и ее интеграции в масштабные грузоперевозки между Европой и Азией, но и станет важным фактором социально-экономического развития как Армении, так и всего региона.
Захарова также напомнила, что для полноценной реализации договоренностей лидеров трех страна мешает "деструктивное влияние западных стран".
"Для решения этой действительно очень важной задачи, как вы знаете, в соответствии с трехсторонними договоренностями на высшем уровне, которые были достигнуты в период с 2020 по 2022 годов, создана профильная трехсторонняя рабочая группа по разблокированию транспортных и экономических связей на Южном Кавказе. В ее рамках проделана огромная работа по согласованию как правовых основ, так и технических параметров транспортных маршрутов между Арменией и Азербайджаном на основе принципов взаимности и суверенитета. Да, мы видим деструктивное влияние западных стран и также мы видим то, что и позиции армянских властей иногда, а порой и нередко вызывают у нас вопросы", - отметила она.скачать dle 11.3