Azərbaycanda 21 yaşına çatmış vətəndaşların mülki odlu silah əldə etmək hüququ təsdiqlənib
Prezident İlham Əliyev bununla bağlı Cinayət Məcəlləsində və “Xidməti və mülki silah haqqında” qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanunu imzalayıb.
Bildirilib ki, mülki odlu silah əldə etmək hüququ üçün qoyulan yaş həddi əvvəllər 18 idi.
Qeyd edək ki, ölkədə xidməti və mülki silahı əldə etmək hüququ olan subyektlərin sırasına xüsusi nizamnamə vəzifələrini yerinə yetirən dövlət orqanlarının və hüquqi şəxslər, xidməti və mülki silahın işlənib hazırlanması, sınaqdan keçirilməsi, istehsalı ilə və ya silahın satışı ilə məşğul olan müəssisələr, idman və ovçuluq cəmiyyətləri və təhsil müəssisələri aiddir.
Bundan başqa, media və sosial şəbəkə vasitəsilə qanunsuz silah satanların 10 ilədək həbs olunması da təsdiqlənib. Belə ki, Azərbaycanda media və sosial şəbəkədən istifadə etməklə qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı (yivsiz odlu ov silahı və həmin silah üçün döyüş sursatı istisna olmaqla), partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və ya gəzdirməyə məsuliyyət nəzərdə tutulacaq.
Dəyişikliyə görə, bu əməllər mediadan, o cümlədən internet informasiya ehtiyatlarından və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkələrindən istifadə etməklə törədildikdə 5 ildən 10 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırıla bilər.
Qeyd olunan əşyaları könüllü surətdə təhvil verən şəxs, əgər onun əməllərində başqa cinayət əməlinin tərkibi yoxdursa, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.
Məcəlləyə daha bir dəyişikliyə görə isə Azərbaycanda öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı (yivsiz odlu ov silahı və həmin silah üçün döyüş sursatı istisna olmaqla), partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və ya gəzdirməyə görə məsuliyyət nəzərdə tutulacaq.
Bu şəxslər 3 ildən 5 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılacaq.
Qeyd olunan əşyaları könüllü surətdə təhvil verən şəxs, əgər onun əməllərində başqa cinayət əməlinin tərkibi yoxdursa, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.скачать dle 11.3

В Азербайджане подтверждено право граждан, достигших 21 года, на приобретение гражданского огнестрельного оружия
19.03.2025 22:11 1 113
В Азербайджане подтверждено право граждан, достигших 21 года, на приобретение гражданского огнестрельного оружия.
Президент Ильхам Алиев подписал закон о внесении поправок в Уголовный кодекс и закон "О служебном и гражданском оружии".
Согласно поправкам, возрастной ценз на приобретение гражданского огнестрельного оружия повышен с 18 до 21 года.
Отметим, что субъектами, имеющими право на приобретение служебного и гражданского оружия, являются государственные органы и юридические лица, выполняющие специальные уставные задачи, предприятия, занимающиеся разработкой, испытанием, производством или продажей оружия, а также спортивные и охотничьи общества и образовательные учреждения.
Кроме того, установлена уголовная ответственность за незаконную продажу оружия через СМИ и социальные сети. За такие деяния предусмотрено лишение свободы от 5 до 10 лет.
Отдельно введена ответственность за незаконные операции с оружием, боеприпасами и взрывчатыми веществами с использованием служебного положения - наказание составит от 3 до 5 лет лишения свободы.
Лица, добровольно сдавшие оружие и боеприпасы, освобождаются от ответственности, если в их действиях нет состава другого преступления.скачать dle 11.3