"Google"un Rusiya telekanallarına borcu 91.5 kvintilyon rubl dəyərindədir
Bu barədə "Google" şirkətinin müflisləşmə üzrə müvəkkili Valeri Talyarovski "RİA Novosti"yə müsahibəsində məlumat verib.
Kvintilyon - 18 sıfırı olan vahiddir. Söhbət şirkətin Rusiya televiziya yayımçılarına "YouTube"da kanallarının bloklanmasına görə ödəməli olduğu cəzadan gedir.
"Ümumilikdə bu reyestrdə 16 kreditorun ümumi məbləği 91 kvintilyon 511 kvadrilyon 687 trilyon 138 milyard 260 milyon 100 min rubl olan 18 tələbindən gedir", - deyə Talyarovski bildirib.
Onun sözlərinə görə, "Google" şirkətinin artmaqda davam edən öhdəliklərindən fərqli olaraq, Rusiya bölməsinin borcu onun müflis elan edildiyi vaxtdan müəyyən edilib.
Menecerin izah etdiyi kimi, cari kreditorlar əsasən astrent öhdəliyinin subsidiar məsuliyyətdən tələbə konvertasiya olmasına arxalana bilərlər.
Astrent məhkəmə qərarının yerinə yetirilmədiyi hər gün üçün tutulan məhkəmə cəzasıdır. Eyni zamanda, borc həndəsi proqressiya ilə yüksəlir, yəni məbləğ hər gün artır.
Lakin bu halda belə, onlar yalnız müflis elan olunduğu yurisdiksiyada "Google"un aktivlərinə iddia edə bilərlər.
"Və Rusiya məhkəmə aktları əsasında müəyyən edilmiş iddiaların məbləği, ilk növbədə, toplanmış vəsaitin müəyyən həcminə münasibətdə müvafiq kanalın payının nisbətini müəyyən edilməsi üçün vacib olacaq", - deyə o əlavə edib.
Fevralın 17-də Moskva Arbitraj Məhkəməsində "Google"un iflas işi ilə bağlı keçirilən iclasda bildirilib ki, ABŞ-nin "Google"a olan borcu 2.8 duodesillion rubla çatıb. Duodesillion 39 sıfırı olan vahiddir.
Eyni zamanda, məhkəmə qeyd edib ki, Rusiya "Google"una qarşı cərimələrin hesablanması onun müflis elan edildiyi gün dayandırılıb.скачать dle 11.3

Долг Google перед российскими телеканалами составил 91.5 квинтиллиона рублей
Задолженность российского подразделения Google - ООО "Гугл" - перед отечественными телеканалами составила более 91.5 квинтиллиона руб.
Об этом сообщил конкурсный управляющий "Гугла" Валерий Таляровский. Квинтиллион - это единица с 18 нулями. Речь идет о неустойке, которую компания обязана выплатить российским телевещателям за блокировку их каналов на YouTube.
"Всего в этом реестре 18 требований 16 кредиторов на общую сумму 91 квинтиллион 511 квадриллионов 687 трлн 138 млрд 260 млн 100 тыс. рублей",- рассказал Таляровский в беседе с РИА Новости. Он уточнил, что, в отличие от обязательств американского Google, которые продолжают расти, долг российского подразделения зафиксирован на момент признания его банкротом.
Как пояснил управляющий, текущие кредиторы могут рассчитывать в основном на конвертацию астрентного обязательства в требование из субсидиарной ответственности. Астрент - это судебная неустойка, которая начисляется за каждый день неисполнения судебного решения. При этом долг увеличивается в геометрической прогрессии, то есть с каждым днем сумма растет.
Однако даже в этом случае они смогут претендовать только на активы Google в юрисдикции по месту признания банкротства. "И установленный на основании российских судебных актов размер требований будет иметь значение прежде всего для определения пропорции доли соответствующего канала в отношении того или иного объема взысканных средств", - добавил он.
На заседании Арбитражного суда Москвы по делу о банкротстве "Гугла" 17 февраля заявлялось, что долг для американской Google достиг 2.8 дуодециллиона руб. Дуодециллион - это единица с 39 нулями. При этом суд указал, что начисление неустойки в отношении российского "Гугла" прекратилось в день признания его банкротом.скачать dle 11.3