Almaniya, Böyük Britaniya və Fransa liderlərinin müşavirləri ABŞ-yə yola düşüblər
Almaniya, Böyük Britaniya və Fransa liderlərinin təhlükəsizlik üzrə müşavirləri danışıqlar aparmaq üçün ABŞ-yə yola düşüblər.
Bu barədə "Die Welt" qəzeti mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Nəşrin məlumatına görə, Almaniya kansleri Olaf Şoltsun xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə müşaviri Yens Plötner məsləhətləşmələr üçün təcili olaraq Vaşinqtona yollanıb. O, Böyük Britaniyanın baş nazirinin milli təhlükəsizlik üzrə müşaviri Conatan Pauel ilə birlikdə Ağ Evdə ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik üzrə köməkçisi Mayk Uolts ilə görüşəcək.
Bildirilir ki, görüşdə Fransa prezidentinin xarici əlaqələr üzrə müşaviri Emmanuel Bonne də iştirak edəcək.
Qeyd olunur ki, bu məsləhətləşmələr Ukraynada atəşkəslə bağlı danışıqların kritik anında baş tutacaq. Avropalılar indiyədək eksklüziv olaraq ABŞ Prezidenti Donald Trampın komandası ilə Rusiya və Ukrayna tərəfləri arasında aparılan birbaşa danışıqlarda iştirak etmirlər.скачать dle 11.3

СМИ: Советники лидеров ФРГ, Великобритании и Франции отправились в США
Советники по безопасности лидеров Германии, Великобритании и Франции отправились в США для переговоров.
Об этом сообщила газета Die Welt со ссылкой на источники.
По информации издания, советник канцлера ФРГ Олафа Шольца по иностранным делам и политике безопасности Йенс Плетнер в пятницу срочно направился в Вашингтон для консультаций. Отмечается, что он вместе с советником премьер-министра Великобритании по национальной безопасности Джонатаном Пауэллом встретится в Белом доме с помощником президента США по национальной безопасности Майком Уолтцем.
Во встрече, как отмечает Die Welt, также примет участие советник президента Франции по иностранным делам Эммануэль Бонн.
Эти консультации, как подчеркивает газета, пройдут в критически важный момент переговоров о прекращении огня в Украине. Европейцы не участвуют в прямых переговорах, которые до сих пор велись исключительно между командой президента США Дональда Трампа, российской и украинской сторонами.скачать dle 11.3