Baş nazir: "2024-cü ildə orta pensiya məbləği 494 manat olub"
"2024-cü ildə əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, xüsusən də aztəminatlı təbəqənin alıcılıq qabiliyyətinin və real gəlirlərinin yüksəldilməsi məqsədilə sosial ödənişlərin artırılması ilə bağlı bir sıra mühüm qərarlar qəbul olunmuşdur".
Bunu Milli Məclisdə hökumətin hesabatında Baş nazir Əli Əsədov deyib.
O bildirib ki, 2024-cü ildə əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi məqsədilə dövlət büdcəsi xərclərinin 39%-i və ya 14.6 milyard manatı sosialyönlü xərclərin maliyyələşdirilməsinə yönəldilib:
"2024-cü ildə orta pensiya məbləği 12% (494 manat), yaşa görə pensiya 11.3% (528 manata) artıb, yaşayış minimumu ölkə üzrə 270 manat müəyyən edilib (9.8% artım). Bir ailəyə düşən sosial yardımın orta aylıq məbləği 475 manat olub. Dövlət başçısının davamlı islahatları çərçivəsində sosial məsələlərin həllinə daim diqqət göstərilir. Yanvarın 1-dən sosial sahədə növbəti artımlarla bağlı qərarlar qəbul olunub. Ümumiyyətlə, son bir neçə il ərzində 4 sosial paket həyata keçirilib və bu məqsədlər üçün 7 milyard manatdan çox vəsait xərclənib. Bundan sonra da hökumətin əsas vəzifələrindən biri sosial və iqtisadi inkişafın paralel həyata keçirilməsidir. Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın daim diqqət və qayğısı ilə ötən il 800 mənzil şəhid ailələri, müharibə əlillərinə və həssas təbəqədən olan digər şəxslərə verilib, habelə 93 avtomobil müharibə əlillərinə təqdim edilib. Həmçinin, hərbi qulluqçuların mənzillə təmin olunması ilə bağlı xərclər üçün 35 mln. manat vəsait ayrılıb. Əhalinin mənzilə olan tələbatının ödənilməsi və vətəndaşların güzəştli şərtlərlə mənzil əldə etməsi ilə bağlı 100 mln. manat vəsait ayrılıb. Bununla yanaşı qəzalı binalarla bağlı problemlərin həlli, o cümlədən inventarizasiya və mənzil köçürülməsi işləri aparılıb. Bu istiqamətdə 2025-ci ilin dövlət büdcəsində 50 mln. manat vəsait nəzərdə tutulub. Ümumiyyətlə qeyd edim ki, 2024-cü ildə tikinti-quraşdırma işlərində istifadə edilmiş investisiyanın məbləği ümumi investisiyanın 72.4%-ni təşkil edərək 15.5 mlrd. manat olub".

Премьер-министр: В 2024 году средний размер пенсии составил 494 маната
Он отметил, что в 2024 году в Азербайджане 39% расходов государственного бюджета или 14.6 млрд манатов составили социальные расходы.
"В 2024 году средний размер пенсии увеличился на 12% (494 маната), пенсия по возрасту - на 11.3% (до 528 манатов), прожиточный минимум по стране установлен в размере 270 манатов (рост на 9.8%). Средний ежемесячный размер социальной помощи на одну семью составил 475 манатов. В рамках постоянных реформ главы государства уделяется внимание решению социальных вопросов. С 1 января приняты решения о следующих повышениях в социальной сфере. В целом, за последние несколько лет реализовано 4 социальных пакета, и на эти цели потрачено более 7 млрд манатов. И впредь одной из основных задач правительства будет параллельное осуществление социального и экономического развития. При постоянном внимании и заботе Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в прошлом году 800 квартир были предоставлены семьям шехидов, инвалидам войны и другим лицам из уязвимых категорий, а также 93 автомобиля были переданы инвалидам войны. На расходы по обеспечению военнослужащих жильем выделено 35 млн манатов. На удовлетворение потребностей населения в жилье и приобретение гражданами жилья на льготных условиях выделено 100 млн манатов. Наряду с этим проводились работы по решению проблем с аварийными зданиями, включая инвентаризацию и переселение. На эти цели в государственном бюджете на 2025 год предусмотрено 50 млн манатов. В целом отмечу, что в 2024 году объем инвестиций, использованных в строительно-монтажных работах, составил 15.5 млрд манатов, что составляет 72.4% от общего объема инвестиций", - сказал он.