Fikrət Əmirov I Ümumrespublika Musiqi Festivalı çərçivəsində “Min bir gecə” baleti təqdim olunub
Fikrət Əmirov I Ümumrespublika Musiqi Festivalı çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının təqdimatında bəstəkarın “Min bir gecə” baleti təqdim olunub.
Report xəbər verir ki, tamaşada əsas rolları Yuliya Ferştandt (Şəhrizad), İlya Manayenkov (Şəhriyar), Liana Praga (Nuridə), Seymur Qədiyev (Nuridənin sevimli qulu) ifa ediblər.
Tamaşanın dirijoru Əməkdar artist Əyyub Quliyev, quruluşçu baletmeyster Əməkdar incəsənət xadimi Nailə Nəzirova, xormeyster Əməkdar incəsənət xadimi Sevil Hacıyevadır.
Qeyd edək ki, Fikrət Əmirovun məşhur ərəb nağılları əsasında yazdığı “Min bir gecə” baleti ilk dəfə 1979-cu ildə Bakıda Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrında tamaşaya qoyulub. Tamaşanın librettosu görkəmli Azərbaycan yazıçıları Maqsud və Rüstəm İbrahimbəyov qardaşları, bədii tərtibatı Xalq rəssamı Toğrul Nərimanbəyova məxsusdur.

В рамках I Общереспубликанского музыкального фестиваля Фикрета Амирова был представлен балет "Тысяча и одна ночь"
Как сообщает report, главные роли в спектакле исполнили Юлия Ферштандт (Шахерезада), Илья Манаенков (Шахрияр), Лиана Прага (Нурида) и Сеймур Гадиев (любимый раб Нуриды).
Дирижер спектакля - заслуженный артист Азербайджана Эйюб Гулиев, балетмейстер - заслуженный деятель искусств Наиля Назирова, хормейстер - заслуженный деятель искусств Севиль Гаджиева.
Отметим, что балет "Тысяча и одна ночь", написанный Фикретом Амировым по мотивам известных арабских сказок, впервые был поставлен в 1979 году на сцене Азербайджанского государственного театра оперы и балета в Баку. Авторство либретто спектакля принадлежит выдающимся азербайджанским писателям братьям Магсуду и Рустаму Ибрагимбековым, а художественное оформление - народному художнику Тогрулу Нариманбекову.