Dəridə göyərmələrə səbəb olan xəstəliklər sadalandı
İnsan dərisi elə qurulub ki, müxtəlif vəziyyətlərdə, hətta əhəmiyyətsiz bir toxunuşdan belə dəridə qançırlar (göyərmələr) yarana bilər.
Bu barədə rusiyalı endokrinoloq Anastasiya Vastistova "Gazeta.ru" nəşrinə müsahibəsində danışıb.
Onun sözlərinə görə, müəyyən dərmanların qəbulu, xroniki xəstəliklər və ya yaşla bağlı dəyişikliklər, birləşdirici toxuma xəstəlikləri və ya vitamin çatışmazlığı hematomanın yaranmasına səbəb ola bilər.
"Əgər dərmanlardan danışırıqsa, burada söhbət dərmanların yaratdığı trombositopeniyadan gedir. Trombositopeniya - qan laxtalanması sistemində və damarların daxili selikli qişasının (endoteliya) regenerasiyasında (bərpasında) iştirak edən, onların möhkəmliyini təmin edən trombositlərin sayının azalmasıdır", - deyə həkim bildirib.
Bundan əlavə, onun sözlərinə görə, hamiləlik də trombositopeniyaya səbəb ola bilər. Bu xəstəlik hamilə qadınlar arasında qan azlığından sonra ikinci yerdədir. Xoşbəxtlikdən, tibbi müdaxilə tələb etmir və öz-özünə keçir.
Qançırlar həmçinin qaraciyər funksiyasının pozulması, ürək və ya böyrək çatışmazlığı, revmatoloji xəstəliklər və ya viral infeksiyalar kimi xroniki xəstəliklər nəticəsində də ortaya çıxa bilər.
Bundan əlavə, mütəxəssisin fikrincə, qançırlar və ya senil purpur çox vaxt yaşla bağlı dəyişikliklər nəticəsində yaranır, çünki yağ və əzələ toxumasının təbəqələri yox olur, eyni zamanda dərinin və damar kollageninin möhkəmliyi azalır.
Anastasiya Vastistova qeyd edib ki, bütün yuxarıda sadalananlarla yanaşı, qançırlar Elers-Danlos və ya Marfan sindromu kimi birləşdirici toxuma xəstəlikləri nəticəsində də yarana bilər.
"Bura, həmçinin vitaminlərin, daha dəqiq desək, DNT sintezində iştirak edən, başqa sözlə, bütün orqanizmdə hüceyrələrin normal fəaliyyətinin vaxtında yenilənməsinə və saxlanmasına kömək edən B12 vitaminləri və fol turşusunun çatışmazlığını da daxil etmək olar", - deyə mütəxəssis bildirib.
O həmçinin əlavə edib ki, spirtli içkilər də vəziyyətin ağırlaşmasına gətirib çıxara bilər, çünki alkoqolun qəbulu vitamin çatışmazlığı yaradır.
Həkim qanda problemləri də qeyd edib, hansı ki, eyni zamanda göyərmələrə səbəb ola bilər. Belə xəstəliklər nadir olsa da, yenə də rast gəlinir və diqqət tələb edir.
Onun sözlərinə görə, bunlara hemofiliya, trombohemorragik sindrom, mieloproliferativ xəstəliklər və hematosarkoma daxildir.
"Xəstəliyin irsi səbəbdən yarandığı ilə bağlı şübhə etmək olar ki, ailədə anemnezi olsun", - deyə Anastasiya Vastistova vurğulayıb.

Врач рассказала о вызывающих синяки болезнях
Как передает Median.Az, об этом рассказала российский врач-эндокринолог Анастасия Вастистова в интервью gazeta.ru.
По ее словам, причиной появления гематомы может стать прием некоторых лекарств, хронические заболевания или возрастные изменения, болезни соединительной ткани или дефицит витаминов.
"Если говорить о лекарствах, то здесь речь идет о лекарственной тромбоцитопении. Тромбоцитопения - уменьшение количества тромбоцитов, которые участвуют в системе свертывания крови и в регенерации внутренней выстилки сосудов (эндотелия), обеспечивая их прочность", - сказала врач.
Помимо этого, по ее словам, вызвать тромбоцитопению может беременность. Данное заболевание является вторым по частоте у беременных девушек после анемии. К счастью, оно не требует медицинского вмешательства и проходит самостоятельно.
Также синяки способны появиться в результате хронических заболеваний, таких как нарушение функции печени, сердечная или почечная недостаточность, ревматологические заболевания или вирусные инфекции.
Кроме того, по мнению специалиста, синяки, или сенильная пурпура, зачастую появляется в связи с возрастными изменениями, поскольку теряются слои жировой и мышечной тканей, а также снижается прочность кожного и сосудистого коллагена.
Врач уточнила, что кроме всего перечисленного синяк может быть вызван заболеваниями соединительных тканей, таких как синдром Элерса-Данлоса или Марфана.
"Сюда же стоит отнести и дефицит витаминов, а именно - витаминов В12 и фолиевой кислоты, участвующих в синтезе ДНК, иными словами, способствующих своевременному обновлению и сохранению нормальной функции клеток всего организма", - сообщила Вастистова.
Также она добавила, что ситуацию может усугубить алкоголь, который при употреблении вызывает дефицит витаминов. Врач упомянула о проблемах крови, которые также способны стать проблемой синяков. Учитывая то, что они редкие, такие болезни всё равно встречаются и требуют внимания. Она сообщила, что к ним относятся гемофилия, тромбогеморрагический синдром, миелопролиферативные заболевания и гематосаркома.
"Заподозрить наследственную причину можно в том случае, если есть семейный анамнез заболевания", - отметила Вастистова.