Azərbaycan və Türkiyə HHQ arasında hərbi əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Azərbaycan ilə Türkiyə arasında imzalanmış "İkitərəfli hərbi əməkdaşlıq proqramı"na əsasən, hər iki qardaş ölkənin Hərbi Hava Qüvvələri (HHQ) nümayəndələrinin iştirakı ilə 15-ci Qərargah danışıqları keçirilib.
Bildirilib ki, əvvəlcə Şəhidlər xiyabanı və Türk Şəhidliyi ziyarət edilib. Şəhidlərin xatirəsi dərin hörmət və ehtiramla yad olunub.
Müdafiə nazirinin müavini - Hərbi Hava Qüvvələrinin komandanı general-leytenant Namiq İslamzadə Türkiyə Hərbi Hava Qüvvələri qərargahının Maddi-Texniki Təminat İdarəsinin rəisi general-leytenant Hüseyin Dumanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Keçirilən Qərargah danışıqlarının əhəmiyyətinin xüsusi vurğulandığı görüşdə Azərbaycan və Türkiyə HHQ arasında hərbi əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti qeyd edilib, eləcə də maraq doğuran bir sıra məsələlərə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra səfər planına uyğun olaraq, Aviasiya təmir zavodunu ziyarət edən Türkiyə nümayəndə heyətinə müəssisənin yaranma tarixi, inkişaf mərhələləri və fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Zavodun istehsalat bölmələrində yaradılan şəraitlə tanış olan qonaqlar burada təmir, modernizasiya və digər prosesləri əyani şəkildə izləyiblər.
Daha sonra Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda keçirilən görüşdə Milli Müdafiə Universiteti rektorunun elm üzrə müavini - Hərbi Elmi Tədqiqat İnstitutunun rektoru general-mayor Arif Həsənov qonaqlarla görüşərək onları ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu bildirib.
Qonaqlar hərbi institutda yaradılan şəraitlə tanış olublar. Türkiyə nümayəndə heyətinə təhsil müəssisəsi ilə bağlı ətraflı məlumat verilib və ölkələrimiz arasında hərbi təhsil sahəsində görülən işlər və perspektiv planlardan geniş söhbət açılıb.
General-leytenant H.Duman hərbi institutun "Fəxri qonaqlar kitabı"na ürək sözlərini yazıb.
Plana əsasən, sonda Türkiyə nümayəndə heyəti HHQ-nin "N" hərbi hissəsini ziyarət edib. Qardaş ölkənin nümayəndələrinə hərbi hissənin əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib.скачать dle 11.3

Состоялись 15-е штабные переговоры между ВВС Азербайджана и Турции
В соответствии с "Программой двустороннего военного сотрудничества", подписанной между Азербайджаном и Турцией, состоялись 15-е штабные переговоры с участием представителей Военно-воздушных сил (ВВС) двух братских стран.
Сначала представители обеих стран посетили Аллею шехидов и Мемориал турецким воинам-освободителям, была почтена светлая память шехидов.
Заместитель министра обороны - командующий ВВС генерал-лейтенант Намиг Исламзаде встретился с делегацией, возглавляемой начальником Управления материально-технического обеспечения штаба ВВС Турции генерал-лейтенантом Хусейном Думаном.
На встрече, в ходе которой была особо подчеркнута значимость проводимых штабных переговоров, были обсуждены вопросы военного сотрудничества между ВВС Азербайджана и Турции, отмечалась важность обмена опытом, прошел обстоятельный обмен мнениями по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес.
Затем в соответствии с планом визита турецкая делегация посетила авиаремонтный завод. Здесь гостям была представлена информация об истории создания, этапах развития и деятельности предприятия. Ознакомившись с условиями, созданными в производственных помещениях завода, гости понаблюдали за процессами ремонта, модернизации и т.д.
Затем состоялась встреча в Военном институте имени Гейдара Алиева. Заместитель ректора по научной части Национального университета обороны - ректор Военного научно-исследовательского института генерал-майор Ариф Гасанов выразил удовлетворение от встречи с гостями.
Иностранные представители ознакомились с условиями, созданными в Военном институте. Турецкая делегация была подробно проинформирована об учебном заведении, были обсуждены проделанная работа и планы по двустороннему сотрудничеству в области военного образования.
Генерал-лейтенант Хусейн Думан оставил памятную запись в "Книге почетных гостей" Военного института.
Согласно плану, в заключение турецкая делегация посетила N-скую воинскую часть ВВС. Гостям из братской страны была представлена подробная информация об основных направлениях деятельности воинской части.скачать dle 11.3