XİN Ermənistanın hərbi cinayətlərdə təqsirləndirilən şəxslərlə bağlı bəyanatını rədd edib
"Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycanda erməni məhbuslarla və hərbi cinayətlərdə ittiham olunan şəxslərlə pis rəftar, o cümlədən onların davam edən məhkəmə prosesi ilə bağlı əsassız iddiaların qeyd olunduğu 28 fevral 2025-ci il tarixli bəyanatını qətiyyətlə pisləyir və rədd edirik".
Bu barədə Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) məlumat yayıb:
"Ermənistanın 30 ilə yaxın müddətdə qayğısına qaldığı separatçı liderlər və saxlanılan digər erməni əsilli şəxslər ya müharibə cinayətləri, etnik təmizləmə, hərbi təcavüz, işgəncə və digər ağır cinayətlərdə ittiham olunur, ya da artıq bu cinayətlərə görə məhkum ediliblər. Cenevrə Konvensiyalarına, habelə ümumilikdə beynəlxalq və milli qanunvericiliyə uyğun olaraq, Azərbaycan bu kimi cinayətlərin araşdırılması və mühakiməsi üzrə hüquq və öhdəliklərə malikdir. Bu kimi həbslərin tam hüquqi əsası var və bu, saxlanılan şəxslərin hüquqlarına xələl gətirmir. Hətta saxlanılan şəxslər hərbi əsir olsalar belə, III Cenevrə Konvensiyasına əsasən, ittiham oluna biləcəkləri bir cinayət törətdiklərinə görə cinayət təqibi davam edən hərbi əsirlər, bu kimi məhkəmə prosesi bitənə və lazım gələrsə, cəzalarını çəkib bitirənə qədər məhbusluqda saxlanıla bilər.
Təqsirləndirilən şəxslərin bütün hüquq və vəzifələri lazımi qaydada təmin olunub və izah edilib, bütün məhkəmə prosesi və ifadələri qeydə alınıb. Azərbaycanda məhbuslara qarşı qəddar rəftarla bağlı iddialar müstəqil şəkildə araşdırılıb və bu iddialar yalandır. Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin nümayəndələrinin mütəmadi səfərləri, ailə üzvləri ilə telefon və video əlaqələri həyata keçirilib və sonuncu dəfə belə görüş fevral ayında təşkil olunub.
Yaxşı məlumdur ki, Azərbaycan 2020-ci il müharibəsindən sonra humanitar jest olaraq, habelə beynəlxalq humanitar hüquq üzrə öhdəliklərinə uyğun şəkildə hərbi əsir statusu olan və ya saxlanılan şəxs hesab edilən 200 nəfərdən artıq ermənini azadlığa buraxıb və repatriasiya edib. Buna baxmayaraq, onlar Azərbaycan tərəfindən Ermənistana qaytarılandan sonra, Ermənistan hakimiyyəti tərəfindən həmin şəxslərin bəziləri həbs olunub və sorğu-sual ediliblər. Ermənistan XİN-ə onu da xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycan, həmçinin 2023-cü ildə həyata keçirdiyi antiterror tədbirlərindən sonra 10 mindən çox qeyri-qanuni erməni silahlı qüvvələrinə silahı yerə qoymağa və Azərbaycan ərazilərini tərk etməyə icazə verməklə böyük jest edib.
Azərbaycandan fərqli olaraq, Ermənistan nə azərbaycanlı hərbi əsirlərə və həbs edilmiş mülki şəxslərə qarşı ləyaqəti alçaldan rəftar halları ilə bağlı heç bir araşdırma başlatmayıb, nə də itkin düşmüş 4000 azərbaycanlının yeri barədə məlumatların verilməsində əməkdaşlıq edib. Şahidlərə və çoxsaylı faktlara əsasən, beynəlxalq humanitar hüquq, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları kobud şəkildə pozularaq, bütün azərbaycanlı hərbi əsirlərə işgəncə verilib, onlar pis rəftara məruz qalıb, ləyaqəti alçaldan şəraitdə saxlanılıblar.
Görünən odur ki, Ermənistan tərəfindən belə bir bəyanatın verilməsi, bu ölkənin siyasi rəhbərliyinin bir zamanlar Azərbaycana qarşı təcavüz aktı və siyasətini davam etdirmək naminə bütün vasitələrlə açıq şəkildə dəstəklədikləri şəxslərin hazırda müharibə cinayətləri törətməkdə ittiham olunması ilə əlaqədar davam edən məhkəmə prosesi ilə bağlı nə qədər narahat olduqlarını nümayiş etdirir. Ermənistanın işğalçı və təcavüzkar ölkə kimi dövlət məsuliyyəti və bir sıra qanunsuz əməlləri danılması mümkün olmayan faktdır. Beləliklə, bu əməllərdə təqsirləndirilən şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması siyasi manipulyasiya ilə xələl gətirilə bilinməyəcək qədər haqq işidir.
Hətta bu gün də müharibə cinayətlərində ittiham olunan şəxslərin məhkəmə prosesini alqışlamaq əvəzinə, bu məhkəməni "səhnələşdirilmiş" adlandıran Ermənistan onilliklər ərzində səbəb olduğu yaraları sağaltmaqda və bu prosesin üzə çıxara biləcəyi həqiqətlə üzləşməkdə maraqlı deyil.
Bu kritik dönəmdə, Azərbaycan tərəfi hərbi cinayətləri törədənlərin məsuliyyətə cəlb edilməsi də daxil olmaqla regionda sülh səylərinə xələl gətirən əsassız bəyanatlardan Ermənistan tərəfinin çəkinəcəyini gözləyir".скачать dle 11.3

Баку осудил заявления Еревана о находящихся под стражей армянских сепаратистах
Баку решительно осуждает заявления МИД Армении касательно членов бывшего сепаратистского режима и других лиц, которых Азербайджан привлек к суду в качестве обвиняемых в военных и других тяжких преступлениях.
Об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД АР Айхана Гаджизаде.
"Решительно осуждаем и отвергаем необоснованные заявления МИД Армении от 28 февраля 2025 года о якобы жестоком обращении с находящимися под стражей армянами и другими лицами, обвиняемыми в военных преступлениях, а также о продолжающемся судебном процессе над ними", - отмечается в заявлении.
Гаджизаде подчеркнул, что Армения вот уже почти 30 лет заботится о лидерах бывшего сепаратистского режима в Карабахе, однако они и другие лица, о которых шла речь в заявлении, обвиняются в тяжких преступлениях, в частности этнических чистках, военной агрессии, пытках и пр. Часть из них и вовсе уже осуждены за эти преступления.
"В соответствии с Женевскими конвенциями, а также международным и национальным законодательством, Азербайджан имеет право и даже обязан расследовать подобные преступления и привлекать виновных к суду. Эти аресты полностью правомерны и не нарушают права задержанных. Даже если бы задержанные являлись военнопленными, в соответствии с третьей Женевской конвенцией военнопленные могут содержаться под стражей до завершения разбирательства по делам, в причастности к которым их подозревают. При необходимости, даже до конца срока отбывания наказания", - отметил представитель ведомства.
Он также напомнил, что по завершении Отечественной войны в 2020 году Азербайджан в качестве гуманитарного жеста и в соответствии со своими международными обязательствами освободил более 200 армян. Однако вернувшись в Армению некоторые из них были арестованы и допрошены армянскими властями.
"Мы также хотели бы напомнить МИД Армении о другом жесте Азербайджана - позволить более 10 000 членам незаконных армянских вооруженных формирований сложить оружие и покинуть территорию страны после антитеррористических мероприятий 2023 года. Однако в отличие от Азербайджана, Армения не инициировала никаких расследований по фактам унижающего достоинство обращения с азербайджанскими военнопленными и задержанными гражданскими лицами, а также отказывается сотрудничать в вопросе определения судеб около 4 000 пропавших без вести азербайджанцев", - говорится в заявлении.
По словам Гаджизаде, очевидцы и многочисленные факты свидетельствуют о том, что все азербайджанские военнопленные подвергались пыткам, жестокому обращению и содержались в унижающих достоинство условиях в нарушение международного гуманитарного права, включая Женевские конвенции 1949 года.
Заявление армянского ведомства, добавил Гаджизаде, яркое свидетельство обеспокоенности властей Армении судебным процессом над лицами, которых они некогда открыто поддерживали всеми возможными средствами и методами.
"Поддержка оказывалась с целью продолжить агрессивную политику против Азербайджана. Государственная ответственность Армении как страны-оккупанта и ряд незаконных действий. И это - неоспоримый факт. Привлечение к ответственности этих лиц является вопросом справедливости, который не может быть подорван политическими манипуляциями", - подчеркнул Гаджизаде.скачать dle 11.3