Avropa liderləri Ukraynada qoşun yerləşdirilməsinin mümkünlüyünü müzakirə edəcəklər
Bu gün Parisdə keçiriləcək görüşdə Avropa liderləri Ukraynada gələcək atəşkəs xəttinin arxasında "dəstək" məqsədilə kontingentlərin yerləşdirilməsi mümkünlüyünü müzakirə edəcəklər.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Financial Times” qəzeti məlumat yayıb.
Rəsmilərdən biri qeyd edib ki, görüşə qədər alternativ variantlar yarana bilər. Onun sözlərinə görə, Almaniya sülhməramlı qüvvələrin göndərilməsi ideyasına ehtiyatla yanaşır.
Avropa İttifaqına (Aİ) üzv ölkələrin liderləri fevralın 17-də Parisdə "gələcəkdə ABŞ-nin iştirak edib-etməməsindən" asılı olmayaraq, Avropanın müdafiə qabiliyyətinin təmin edilməsinə yönəlmiş konkret planları müzakirə edəcəklər.
Nəşr qeyd edib ki, Avropa İttifaqı ABŞ və Rusiyanın Ukraynadakı münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair danışıqlar aparmağa hazırlaşmasına təcili reaksiya verməyə çalışır.скачать dle 11.3

Европейские лидеры обсудят возможное развертывание войск в Украине
Основное внимание европейских лидеров на встрече в Париже 17 февраля будет сосредоточено на возможном развертывании контингентов в Украине, которые в качестве "поддержки" будут размещены за будущей линией прекращения огня, а не на ней.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила газета Financial Times.
Как отметил один из чиновников, альтернативные варианты могут появиться до встречи. По его словам, Германия с осторожностью относится к идее отправки "миротворческих сил".
Лидеры государств - членов Евросоюза обсудят 17 февраля в Париже конкретные планы, направленные на обеспечение обороноспособности Европы независимо от того, "будут ли США в будущем принимать в этом участие".
Издание отметило, что Евросоюз, застигнутый врасплох, пытается спешно отреагировать на подготовку США и Россией проведения переговоров по мирному урегулированию в Украине.скачать dle 11.3