MSK bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı üç dairədən daxil olan müraciətləri əsassız hesab edib
Mərkəzi Seçki Komissiyasında (MSK) yanvarın 29-da keçirilmiş bələdiyyə seçkiləri ilə bağlı daxil olan növbəti müraciətlərə baxılıb.
“Report” xəbər verir ki, müraciətləri MSK-nın katibi Arifə Muxtarova, qurumun və Ekspert qrupunun üzvləri Ramiz İbrahimov, Fuad Cavadov, Qabil Orucov, Nailə Əsgərova və Baxşeyiş Əsgərov təqdim ediblər.
Qeyd edilib ki, müraciətlər 115 saylı Şəki kənd (Kiçik Dəhnə bələdiyyəsi), 111 saylı Zaqatala-Balakən (Zaqatala bələdiyyəsi), 3 saylı Babək-Şahbuz-Kəngərli (Şıxmahmud bələdiyyəsi), 80 saylı Lerik-Astara (Vizəzəmin bələdiyyəsi), 58 saylı Xaçmaz kənd (Xudat bələdiyyəsi), 47 saylı Sumqayıt-Abşeron-Qaradağ (Müşfiqabad bələdiyyəsi) seçki dairələri üzrədir.
MSK-nın qərarına əsasən, 115 saylı Şəki kənd (Kiçik Dəhnə bələdiyyəsi), 111 saylı Zaqatala-Balakən (Zaqatala bələdiyyəsi) və 47 saylı Sumqayıt-Abşeron-Qaradağ (Müşfiqabad bələdiyyəsi) seçki dairələri üzrə müraciətlər əsassız hesab edilib və dairə seçki komissiyalarının müvafiq qərarları dəyişdirilmədən saxlanılıb.
Həmçinin 3 saylı Babək-Şahbuz-Kəngərli (Şıxmahmud bələdiyyəsi), 80 saylı Lerik-Astara (Vizəzəmin bələdiyyəsi) və 58 saylı Xaçmaz kənd (Xudat bələdiyyəsi) üzrə müraciətlər isə müraciətetmə müddətinin ötürülməsi səbəbindən ərizəçiyə geri göndərilib.
Xatırladaq ki, yanvarın 29-da keçirilmiş bələdiyyə seçkilərində 1 milyon 874 min 810 seçici səsvermə hüququndan istifadə edib və seçici fəallığı 31,45% olub.скачать dle 11.3

ЦИК признал необоснованными обращения по трем округам в связи с муниципальными выборами
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) рассмотрела очередные обращения, поступившие в связи с муниципальными выборами, прошедшими 29 января.
Как сообщает Report, обращения представили секретарь ЦИК Арифа Мухтарова, члены комиссии и Экспертной группы Рамиз Ибрагимов, Фуад Джавадов, Габиль Оруджов, Наиля Аскерова и Бахшейиш Аскеров.
Отмечается, что обращения касались избирательных округов №115 Шеки сельский (муниципалитет Кичик Дахна), №111 Загатала-Балакен (муниципалитет Загатала), №3 Бабек-Шахбуз-Кенгерли (муниципалитет Шихмахмуд), №80 Лерик-Астара (муниципалитет Визазамин), №58 Хачмаз сельский (муниципалитет Худат), №47 Сумгайыт-Абшерон-Гарадаг (муниципалитет Мушфигабад).
Согласно решению ЦИК, обращения по избирательным округам №115 Шеки сельский (муниципалитет Кичик Дахна), №111 Загатала-Балакен (муниципалитет Загатала) и №47 Сумгайыт-Абшерон-Гарадаг (муниципалитет Мушфигабад) признаны необоснованными, и соответствующие решения окружных избирательных комиссий оставлены без изменений.
Также обращения по округам №3 Бабек-Шахбуз-Кенгерли (муниципалитет Шихмахмуд), №80 Лерик-Астара (муниципалитет Визазамин) и №58 Хачмаз сельский (муниципалитет Худат) были возвращены заявителям в связи с истечением срока подачи обращений.
Напомним, что в муниципальных выборах, проведенных 29 января, правом голоса воспользовались 1 миллион 874 тысячи 810 избирателей, а явка избирателей составила 31,45%.скачать dle 11.3