Qrenlandiyada buzlaqların əriməsi 10 ildə altı dəfə sürətlənib
Bierknes İqlim Araşdırmaları Mərkəzinin norveçli mütəxəssisləri bildirib ki, Qrenlandiyanın buz təbəqəsi görünməmiş sürətlə kütləsini itirir. 1980-ci illərdən bəri artıq bir trilyon tondan çox buz əriyib və ərimə sürəti son on ildə altı dəfə artıb.
Tədqiqat “The Chryoshere” elmi jurnalında dərc olunub.
Mütəxəssislər müəyyən ediblər ki, ildə təxminən 230 milyard ton buz itkisi dönüş nöqtəsi olacaq. Bu, qlobal orta temperaturun 3,4°C artmasına uyğundur. 2024-cü ildə planet Paris razılaşması ilə müəyyən edilmiş 1,5°C həddi artıq keçib.
Alimlər iqlim dəyişikliyinin buz təbəqəsinin kütlə balansına təsirini qiymətləndirmək üçün modelləşdirmədən istifadə ediblər. Buz təbəqəsinin qərb hissəsi öz vəziyyətini sabitləşdirə bildiyi üçün xüsusi rol oynayır. Lakin bu ərazinin sahilyanı ərazilərlə əlaqəsi kəsilərsə, buz kütləsinin 80%-dən çoxunun itirilməsi ilə nəticələnəcək.
Ərimiş buz təbəqələri təkcə dəniz səviyyəsinin qalxmasına səbəb olmur, həm də okeanların duzluluğunu dəyişir, dəniz ekosistemlərini və sahil icmalarını təhdid edir. Qrenlandiyanın buz təbəqəsinin tamamilə əriməsi dəniz səviyyəsinin yeddi metr yüksəlməsinə səbəb ola bilər.скачать dle 11.3

Таяние ледников Гренландии ускорилось в шесть раз за 10 лет
Ледяной щит Гренландии, крупнейший резервуар пресной воды в Северном полушарии, теряет массу с беспрецедентной скоростью. С 1980-х годов он уже потерял более триллиона тонн льда, а за последнее десятилетие скорость таяния увеличилась в шесть раз.
К такому выводу пришли норвежские специалисты из Центра климатических исследований Бьеркнеса.
Специалисты выяснили, что потеря около 230 млрд тонн льда за год станет переломным моментом. Это соответствует повышению средней глобальной температуры на 3,4°C. В 2024 году планета уже превысила порог в 1,5°C, установленный Парижским соглашением.
Ученые использовали моделирование, чтобы оценить влияние климатических изменений на баланс массы ледяного щита.
Они обнаружили, что ключевым фактором является высота и топография: лед отступает до тех пор, пока не останутся лишь ледяные шапки на возвышенностях. Особую роль играет западная часть ледяного щита, которая может стабилизировать его состояние. Однако если эта область потеряет связь с прибрежными районами, это приведет к потере более 80% массы льда.
Таяние ледяного щита вызывает не только повышение уровня моря, но и изменение солености океана, что угрожает морским экосистемам и прибрежным сообществам. Полное таяние ледяного покрова Гренландии может привести к подъему уровня моря на семь метров.скачать dle 11.3