ÜST uşaqlar üçün xərçəngə qarşı pulsuz dərman proqramının həyata keçirilməsinə başlayıb
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) aşağı və orta gəlirli ölkələrdə uşaqlar üçün xərçəngə qarşı pulsuz dərmanların verilməsini təmin edən yeni platformaya start verildiyini elan edib.
Təşəbbüs sağ qalma göstəricilərinin artırılmasına yönəlib.
Dərmanların birinci partiyası artıq Monqolustan və Özbəkistana çatdırılıb və yaxın vaxtlarda Ekvador, İordaniya, Nepal və Zambiyaya göndərilməsi gözlənilir. Dərman vasitələri qeyd olunan ölkələrdə təxminən 5000 uşağın müalicəsində istifadə olunacaq.
Platformanın növbəti 5-7 il ərzində 50 ölkəni əhatə edəcəyi və təxminən 120 min uşağın dərmanla təmin olunacağı nəzərdə tutulur. ÜST pulsuz dərman təminatının pilot mərhələdən sonra da davam edəcəyinə zəmanət verir.
Proqram ilk dəfə 2021-ci ilin dekabrında elan edilib. Onun həyata keçirirlməsi ÜST və St. Jude Uşaq Tədqiqat Xəstəxanasının (ABŞ) əməkdaşlığı sayəsində mümkün olub. Xəstəxana layihənin həyata keçirilməsi üçün 200 milyon dollar ayırıb.

ВОЗ запустила программу бесплатных лекарств от рака для детей
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила о старте новой платформы, предоставляющей бесплатные лекарства от рака для детей в странах с низким и средним уровнем дохода.
Как передает Median.Az со ссылкой на зарубежные СМИ, инициатива направлена на повышение показателей выживаемости.
Первая партия лекарств уже поступила в Монголию и Узбекистан, а в ближайшее время поставки ожидаются в Эквадор, Иорданию, Непал и Замбию. Препараты будут задействованы в лечении около 5000 детей из указанных стран.
Платформа планирует расширить охват до 50 стран в течение следующих пяти-семи лет, обеспечив медикаментами около 120 тыс. детей. При этом ВОЗ гарантирует, что бесплатное предоставление лекарств продолжится и после пилотной фазы.
Программа была впервые анонсирована в декабре 2021 года. Ее запуск стал возможен благодаря сотрудничеству ВОЗ и Детской исследовательской больницы Св. Иуды (США), которая выделила 200 млн долларов на реализацию проекта.скачать dle 11.3