Alimlər Avstraliyanın ən nadir heyvanlarının tədqiqində irəliləyiş əldə ediblər
Avstraliyanın Ceyms Kuk Universitetinin alimləri qitənin ən nadir və sirli kisəlilərindən biri olan Bennet ağac kenqurularının tədqiqində irəliləyiş əldə ediblər.
Bu barədə tədqiqat "Australian Mammalogy" (AustMammal) elmi jurnalında dərc olunub.
Bennet ağac kenquruları tropik meşələrdə yaşayır və nadir hallarda yerə enir, bu da onların öyrənilməsini olduqca çətinləşdirir. On dörd ağac kenqurusu növündən 12-si meşələrin qırılması və iqlim dəyişikliyi səbəbindən nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşib. Yerüstü tədqiqatlar kimi ənənəvi müşahidə üsulları çox vaxt səmərəsiz olur.
Alimlər komandası havadan meşəni skan etmək üçün termal kameralı dronlardan istifadə edib. Bu, tədqiqatçılara kenquruları yarpaqlar arasında gizlədildikdə belə tapmağa imkan verib. Təcrübə zamanı alimlər bir saatdan az uçuşda altı fərd tapıblar - ənənəvi üsullardan istifadə etməklə bu nəticə əldə edilə bilməzdi.
Alimlər müəyyən ediblər ki, vəhşi təbiətdə Bennet kenquruları lianalar, üzüm və yarpaqlarla qidalanır.
Tədqiqatçılar deyirlər ki, dronların termal görüntüləmə kameraları ilə istifadəsi digər nadir növlərin populyasiyalarını izləmək və qorumaq üçün güclü vasitə ola bilər.

Ученые совершили прорыв в изучении редчайших животных Австралии
Австралийские ученые из Университета Джеймса Кука добились прорыва в изучении древесных кенгуру Беннетта - одних из наиболее редких и загадочных сумчатых континента.
Исследование опубликовано в научном журнале Australian Mammalogy (AustMammal).
Древесные кенгуру Беннетта обитают среди верхушек деревьев тропических лесов и редко спускаются на землю, что делает их изучение крайне сложным. Из 14 видов древесных кенгуру 12 находятся под угрозой исчезновения из-за вырубки лесов и изменения климата. Традиционные методы наблюдения, такие как наземные обследования, часто оказываются неэффективными.
Команда использовала дроны с тепловыми камерами для воздушного сканирования леса. Это позволило исследователям находить кенгуру, даже если они скрыты листвой. В ходе эксперимента ученые обнаружили шесть особей менее чем за час полета — результат, недостижимый при использовании традиционных методов.
Ученые выяснили, что в дикой природе кенгуру Беннетта активно питаются лианами и листьями, включая лозы видов Decalobanthus peltatus и Tetracera daemeliana.
По словам исследователей, использование дронов с тепловизорами может стать мощным инструментом для мониторинга и защиты популяций других редких видов.скачать dle 11.3