03.02.2025 17:23 1 524
Bakının Akademik Həsən Əliyev küçəsi - "Koroğlu" metro stansiyası avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsi - Müzəffər Nərimanov küçəsinədək olan hissəsinin tikintisi işlərinə start verilib.
Məlumata görə, yeni yol Ziya Bünyadov və Heydər Əliyev prospektlərinə paralel olaraq layihələndirilərək inşa edilir.
Yeni avtomobil yolunun Akademik Həsən Əliyev küçəsi - Müzəffər Nərimanov küçəsinədək olan hissəsi 6 hərəkət zolaqlı olmaqla uzunluğu 3.9 km təşkil edəcək. Layihəyə uyğun olaraq, avtomobil yolunda ümumi uzunluğu 2210 metr olan 4 tunel və ümumi uzunluğu 112 metr olan 3 yeraltı piyada keçidinin tikintisi nəzərdə tutulur.
Yeni yolun layihəsi Xəlil Rza Ulutürk küçəsi ilə Müzəffər Nərimanov küçəsinin kəsişməsindən başlayaraq "Ulduz" metro stansiyasının yaxınlığından keçərək, Ələsgər Qayıbov küçəsindən 1240 metr uzunluğa malik tunel vasitəsilə mövcud metro və dəmir yolu xətlərinin altından Əliyar Əliyev küçəsinədək uzanır. Buradan isə Yusif Vəzir Çəmənzəmənli küçəsindən Əhməd Rəcəbli küçəsi ilə kəsişməyədək və uzunluğu 550 metr olan tunel vasitəsi ilə Aşıq Molla Cümə və Zaur Nudirəliyev küçələrinin kəsişməsindəki dairədən keçərək, Koroğlu Rəhimov küçəsini kəsərək Həsən Əiyev küçəsinədək davam edir. Eyni zamanda Əliyar Əliyev küçəsi ilə yeni yolun kəsişməsində uzunluğu 410 metr tunelin inşası da nəzərdə tutulub ki, artıq ərazidə tikintiyə başlanılması üçün hazırlıq işləri gedir.
Layihə çərçivəsində "Ulduz" metro stansiyasından Ələsgər Qayıbov küçəsi istiqamətində, "Bakmil" metro stansiyası yaxınlığında və Əliyar Əliyev küçələrində mobilizasiya-demobilizasiya işləri yerinə yetirilib, tikinti altına düşən maneələrin sökülməsi, kommunikasiya xətlərinin köçürülməsi, müəyyən hissələrdə yararsız qruntun qazılaraq kənarlaşdırılması və rekultivasiya işləri, həmçinin zəruri ərazilərdə dəmir-beton svayların vurulması yerinə yetirilir, layihənin 3-cü km-lik hissəsində yeraltı piyada keçidi inşa edilir.
Layihəyə uyğun olaraq Aşıq Molla Cümə və Zaur Nudirəliyev küçələrinin kəsişməsindəki dairə ilə Əhməd Rəcəbli dairəsi arasında da tikinti işlərinə start verilib. Bununla əlaqədar olaraq sözügedən ərazidə avtonəqliyyat vasitələrinin hərəkəti tam məhdudlaşdırılıb.
Artıq tikinti altına düşən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin sahiblərinə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş məbləğdə təzminat ödənilməklə söküntü işlərinə də start verilib. Yeni inşa edilən yol boyu tikinti altına düşən digər maneələrin (yaşayış, qeyri-yaşayış və torpaq sahələri) qiymətləndirməsi İşləri həyata keçirilib və sənədləri hazırlanaraq təzminat ödənilməsi üçün aidiyyəti üzrə təqdim edilib.
Bundan başqa 20 keçmiş məcburi köçkün ailəsinin məskunlaşdığı peşə məktəbi də yolun tikintisi altına düşdüyü üçün Qaçqınların və Məcburi köçkünlərin işləri üzrə Dövlət Komitəsinə onların qısa müddətdə başqa yerə köçürülməsinə köməklik göstərilməsi üçün müraciət olunub.
Dövlət əhəmiyyətli yeni infrastruktur layihəsinin icrası zamanı ətraf mühitə və yaşıllıqlara təsirlərin maksimum dərəcədə azaldılması üçün Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin müvafiq qurumları ilə birlikdə monitorinqlər aparılır, mövcud vəziyyət qiymətləndirilir.
Mütəxəssislərlə birgə həyata keçirilən fəaliyyət nəticəsində yaşıllıqlara dəyən ziyanın minimuma endirilməsi, uyğun ərazilərə yaşıllıqların köçürülməsi, təbiətə dəyən ziyanın bərpa dəyərinin ödənilməsi və əvvəlki həcmindən daha çox sayda yeni yaşıllıq zolaqlarının salınması üçün plan-proqram işlənib hazırlanır.скачать dle 11.3

В Баку началось строительство новой транспортной артерии - ВИДЕО
В столице Азербайджана стартовало строительство новой автомобильной дороги, которая соединит улицу академика Гасана Алиева и станцию метро "Кёроглу". Работы начались на участке между улицами Гасана Алиева и Музаффара Нариманова.
Об этом сообщили в Государственном агентстве автомобильных дорог.
Новая 6-полосная магистраль протяженностью 3.9 км будет проложена параллельно двум главным проспектам Баку - Зии Буниятова и Гейдара Алиева. Согласно проекту, на новой дороге планируется построить четыре тоннеля общей длиной 2 210 м и три подземных пешеходных перехода длиной 112 м.
Маршрут новой дороги пройдет от пересечения улиц Халила Рзы Улутюрка и Музаффара Нариманова, вблизи станции метро "Улдуз", через тоннель длиной 1 240 м под существующими линиями метро и железной дороги по улице Алескера Гаибова до улицы Алияра Алиева. Далее трасса будет проложена по улице Юсифа Везира Чеменземенли до пересечения с улицей Ахмеда Раджабли, затем через тоннель длиной 550 м до круговой развязки на пересечении улиц Ашыга Моллы Джумы и Заура Нудиралиева, пересекая улицу Кёроглу Рагимова до улицы Гасана Алиева.
На пересечении новой дороги с улицей Алияра Алиева также планируется строительство тоннеля длиной 410 м. В настоящее время ведутся подготовительные работы для начала строительства на этом участке.
В рамках проекта уже выполнены работы по мобилизации-демобилизации в направлении улицы Алескера Гаибова от станции метро "Улдуз", близ станции метро "Бакмил" и на улице Алияра Алиева. Ведется снос препятствий, попадающих под строительство, перенос коммуникаций, выемка и удаление непригодного грунта на определенных участках, забивка железобетонных свай в необходимых местах, а также строительство подземного пешеходного перехода на 3-м километре проекта.
Согласно проекту, строительные работы также начаты на участке между кольцевой развязкой на пересечении улиц Ашыга Моллы Джумы и Заура Нудиралиева и кругом на улице Ахмеда Раджабли. В связи с этим движение автотранспорта на указанной территории полностью ограничено.
Владельцам жилых и нежилых помещений, подпадающих под строительство, уже выплачена компенсация в размере, предусмотренном законодательством, и начаты работы по сносу. Проведена оценка других препятствий вдоль новой дороги (жилых, нежилых и земельных участков), попадающих под строительство, документы подготовлены и представлены в соответствующие инстанции для выплаты компенсации.
Кроме того, в связи с тем, что под строительство дороги попадает и профессиональное училище, в котором проживают 20 семей бывших вынужденных переселенцев, в Государственный комитет по делам беженцев и вынужденных переселенцев направлено обращение об оказании помощи в их скорейшем переселении в другое место.
В ходе реализации нового инфраструктурного проекта государственного значения проводятся мониторинги совместно с соответствующими структурами Министерства экологии и природных ресурсов для максимального снижения воздействия на окружающую среду и зеленые насаждения, оценивается существующая ситуация.
В результате деятельности, осуществляемой совместно со специалистами, разрабатывается план-программа для минимизации ущерба зеленым насаждениям, переноса зеленых насаждений на соответствующие территории, оплаты стоимости восстановления ущерба, нанесенного природе, и посадки новых зеленых зон в большем количестве, чем раньше.скачать dle 11.3