Səhiyyə sistemi ilə bağlı 15-ə yaxın sənəddə PROBLEM var
"Azərbaycanda səhiyyə sistemi ilə bağlı 15-ə yaxın sənəd var ki, onlar ya tamamilə yenilənməli, ya da müəyyən dəyişikliklər edilməlidir".
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri İsa Əliyev Milli Məclisdə keçirilən "İlkin səhiyyə xidməti: mövcud vəziyyət, görülən işlər, problemlər və onların həlli yolları" mövzusunda dinləmədə deyib.
O qeyd edib ki, həmin sənədlər kadrlarla, ilkin səhiyyə xidmətləri ilə, maddi-texniki baza ilə və s. bağlıdır:
"Azərbaycanda ilkin səhiyyə xidmətinə ayrılan vəsait çox aşağıdır. Tibbi xidmətlərin sayının artırılması ilə bağlı işlər gedir. Xidmətlər zərfindəki 35 xidməti 150-yə çatdırmağı nəzərdə tuturuq. Bərdə rayonundakı pilot layihəyə görə isə bu say 83-ə çatdırılacaq".скачать dle 11.3

В Азербайджане необходимо пересмотреть около 15 документов по здравоохранению
В Азербайджане необходимо пересмотреть около 15 документов, касающихся системы здравоохранения, с целью их обновления или внесения необходимых изменений.
Как сообщает Report, об этом сказал советник председателя правления Государственного агентства обязательного медицинского страхования (ОМС) Иса Алиев на слушаниях в Милли Меджлисе по текущей ситуации с первичной медико-санитарной помощью в республике.
По его словам, эти документы касаются кадрового обеспечения, первичной медико-санитарной помощи, материально-технической базы и других аспектов.
"В Азербайджане объем финансирования первичной медико-санитарной помощи остается недостаточным. Ведется работа по расширению спектра медицинских услуг. Мы планируем увеличить количество первичных медицинских услуг в пакете ОМС с 35 до 150. В рамках пилотного проекта в Бардинском районе этот показатель достигнет 83", - отметил Иса Алиев.скачать dle 11.3