"Formula-1"ə ayrılan pulların mənimsənilməsi: Gürcüstan bankındakı pullar kimindir?
Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin İdman Əməliyyatları şöbəsinin rəisi işləmiş Çingiz Mehdiyevin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Leyla Əsgərova-Məmmədovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə Çingiz Mehdiyevin vəkilləri məhkəməyə vəsatətlər təqdim ediblər.
Vəkil vəsatətində bildirib ki, Gürcüstan bankından Çingiz Mehdiyevin anasının adına olan pullar vərəsəlik əsasında onun hesabına köçüb. Vəkil bununla bağlı sənədin sübutlara daxil edilməsini istəyib.
Çingiz Mehdiyev deyib ki, sözügedən pullar Gürcüstan bankında olub:
"Bununla bağlı Gürcüstan bankına müraciət etmişdik. Pullar anamın adına idi. Anam rəhmətə getdikdən sonra vəsait Gürcüstan bankında qalmışdı".
Çingiz Mehdiyev deyib ki, Azərbaycandan aldıqları vərəsəlik sənədi əvvəlcə tanınmayıb. Buna görə də pullar bir müddət Gürcüstan bankında ilişib qalıb. Daha sonra vərəsə kimi tanınıb və pul onun adına köçüb.
Vəkil bildirib ki, Çingiz Mehdiyevin hesabında 857 min dollar olub. Onun sözlərinə görə, bu vəsait Bakı Şəhəri Halqası Əməliyyat Şirkətindən mənimsənilən pullarla uyğun gəlmir.
Müdafiəçi növbəti vəsatətində Gürcüstan bankına müraciət edilməsini və məbləğin dəqiqləşdirilməsi üçün həmin maliyyə sənədlərinin məhkəməyə göndərilməsini xahiş edib.
Dövlət ittihamçısı deyib ki, cinayət işi üzrə lazım olan sənədlər məhkəməyə təqdim edilib və iş materiallarına əlavə olunub. İttihamçı vəsatətin təmin olunmamasını istəyib.
Məhkəmə məbləğlərin dəqiqləşdirilməsi məqsədilə Gürcüstan bankına müraciət edilməsi üçün verilən vəsatəti təmin etməyib. Bildirilib ki, bu məsələ müşavirə otağında nəzərə alınacaq.
Digər vəsatət təmin olunub. Belə ki, məhkəməyə təqdim olunan sənədlər cinayət işinin materiallarına əlavə olunub.
Vəkillər digər vəsatətlərində Hesablama Palatasının şirkətdə audit yoxlaması ilə bağlı faktların məhkəməyə göndərilməsini xahiş ediblər:
"Biz istəsək, verməyəcəklər. Xahiş edirik, məhkəmə bununla bağlı quruma müraciət etsin".
Dövlət ittihamçısı bildirib ki, sözügedən qurumun hər hansı bir sənədi əsas sayıla bilməz. İttihamçının sözlərinə görə, bu işi istintaq orqanı və məhkəmə həyata keçirir. O, vəsatətin təmin ediməməsini istəyib.
Növbəti proses fevralın 3-də keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Çingiz Mehdiyev "Formula-1" yarışının təşkili üçün ayrılmış 400 min manata yaxın pul vəsaitini mənimsəməkdə ittiham olunur.

Громкое дело о хищениях на "Формуле-1": кому принадлежали деньги в грузинском банке?
В Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Лейлы Аскеровой-Мамедовой прошел судебный процесс по уголовному делу Чингиза Мехдиева, бывшего начальника отдела спортивных операций операционной компании Baku City Circuit (BCC).
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Report.
В ходе процесса адвокаты Чингиза Мехдиева представили суду ходатайства. В одном из них говорилось, что деньги с банковского счета матери Мехдиева в Грузии были переведены на его счет по наследству. Адвокат попросил приобщить соответствующий документ к доказательствам.
Чингиз Мехдиев заявил, что упомянутые средства находились в грузинском банке: "Мы обращались по этому поводу в банк Грузии. Деньги были на имя моей матери. После ее смерти средства остались в грузинском банке".
По словам Мехдиева, документ о наследстве, полученный в Азербайджане, изначально не был признан. Поэтому деньги некоторое время "застряли" в грузинском банке. Позже его признали наследником, и деньги были переведены на его имя.
Адвокат сообщил, что на счету Чингиза Мехдиева было 857 тысяч долларов. По его словам, эта сумма не соответствует деньгам, присвоенным из BCC.
Защитник в следующем ходатайстве попросил обратиться в грузинский банк и направить в суд соответствующие финансовые документы для уточнения суммы.
Государственный обвинитель заявил, что необходимые по уголовному делу документы представлены суду и приобщены к материалам дела. Обвинитель попросил не удовлетворять ходатайство.
Суд отклонил ходатайство об обращении в грузинский банк для уточнения сумм. Было заявлено, что этот вопрос будет учтен при совещании.
Другое ходатайство было удовлетворено. Так, представленные суду документы были приобщены к материалам уголовного дела.
В других ходатайствах адвокаты попросили направить в суд факты, связанные с аудиторской проверкой Счетной палаты в компании: "Если мы попросим, нам не дадут. Просим суд обратиться в ведомство по этому поводу".
Государственный обвинитель заявил, что никакой документ упомянутого ведомства не может считаться основанием. По словам обвинителя, это дело ведут следственный орган и суд. Он попросил не удовлетворять ходатайство.
Суд отклонил ходатайство.
Следующий процесс состоится 3 февраля.
Напомним, что Чингиз Мехдиев обвиняется в присвоении около 400 тысяч манатов, выделенных на организацию гонки "Формулы-1" в Баку. В его отношении на период следствия избрана мера пресечения, не связанная с арестом.скачать dle 11.3