20.01.2025 11:33 1 413
Qeyd edək ki, 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə birbaşa Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin baş katibi Mixail Qorbaçovun əmri ilə SSRİ Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsi və Daxili İşlər Nazirliyinin qoşun hissələri Bakıya və Azərbaycanın bir neçə rayonuna yeridilib, dinc əhali ağır texnikadan və müxtəlif tipli silahlardan atəşə tutularaq kütləvi surətdə qətlə yetirilib.
Sovet ordusunun xüsusi təyinatlı dəstələrinin və daxili qoşunların iri kontingentinin Bakını zəbt etməsi xüsusi qəddarlıq və misli görünməmiş vəhşiliklə müşayiət edilib. Fövqəladə vəziyyətin tətbiqi əhaliyə elan olunanadək hərbi qulluqçular 82 nəfəri amansızcasına qətlə yetirib, 20 nəfəri ölümcül yaralayıblar.
Fövqəladə vəziyyət elan edildikdən sonra isə bir neçə gün ərzində Bakı şəhərində 21 nəfər öldürülüb. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmadığı rayon və şəhərlərdə - yanvarın 25-də Neftçalada və yanvarın 26-da Lənkəranda daha səkkiz nəfər qətlə yetirilib. Hadisələr nəticəsində 150 nəfər şəhid olub, 744 nəfər yaralanıb, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilib.
1990-cı il Yanvar faciəsinə aparan yol azərbaycanlıların Ermənistandakı tarixi torpaqlarından növbəti kütləvi deportasiyasının və Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi cəhdlərinin geniş vüsət aldığı 1987-ci ildən başlayıb. Sovet rəhbərliyi isə artan xətt üzrə davam edən gərginliyin qarşısını almaq əvəzinə, Azərbaycan xalqına qarşı dəhşətli cinayət işlədib.
Qeyd edək ki, 29 mart 1994-cü ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Məclisi 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı xüsusi qərar qəbul edib.
Qeyd edək ki, hər il olduğu kimi, bu il də Azərbaycanın dövlət və hökumət dövlət nümayəndələri, diplomatik korpusun təmsilçiləri, sıravi vətəndaşlar 20 Yanvar faciəsinin qurbanlarının dəfn olunduğu Şəhidlər xiyabanını ziyarət edəcəklər. Dünya ictimaiyyətinin diqqətini Qanlı Yanvar faciəsinə yönəltmək üçün Azərbaycanın xarici ölkələrdəki səfirlikləri, diplomatik nümayəndəlikləri, Azərbaycan icmaları tərəfindən də müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Həmçinin, yanvarın 20-də Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da ölkə ərazisində şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad ediləcək, gəmilər, avtomobillər və qatarlar səs siqnalları verəcək. Həmin gün ölkə ərazisində matəm əlaməti olaraq Azərbaycanın dövlət bayraqları endiriləcək.

"Черный Январь": 35 лет со дня трагедии в Баку
В ночь с 19 на 20 января 1990 года по приказу генерального секретаря ЦК КПСС Михаила Горбачева в Баку и несколько районов Азербайджана были введены воинские подразделения Министерства обороны, Комитета государственной безопасности и Министерства внутренних дел СССР, которые зверски расстреливали мирное население из тяжелой техники и различных видов оружия.
Захват Баку отрядами спецназа и большим контингентом внутренних войск советской армии сопровождался беспрецедентной жестокостью. До объявления о введении чрезвычайного положения военнослужащие безжалостно убили 82 и смертельно ранили 20 мирных граждан.
В течение нескольких дней после объявления чрезвычайного положения в Баку был убит 21 человек, еще 8 - в районах и городах, где не было объявлено ЧП, а именно в Нефтчале и Лянкяране.
В результате тех трагических событий 150 человек стали шехидами, 744 - получили ранения, 841 - был незаконно арестован.
К январской трагедии 1990 года привела массовая депортация азербайджанцев с их исторических земель в Армении и попытки присоединения Карабаха к Республике Армения с 1987 года.
Вместо того чтобы предотвратить эскалацию напряженности, советское руководство совершило чудовищное преступление против азербайджанского народа.
29 марта 1994 года по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева Милли Меджлис Азербайджанской Республики принял специальное постановление в связи с трагедией 20 Января.
Представители азербайджанского правительства, иностранные дипломаты и рядовые граждане традиционно в этот день посещают Аллею шехидов и чтят память похороненных здесь жертв трагедии "Черного Января".
Дипломатические миссии Азербайджана и азербайджанские общины в зарубежных странах также проводят посвященные этому событию мероприятия с целью привлечь внимание мировой общественности к трагической странице истории страны.
20 января в 12:00 по бакинскому времени на всей территории республики минутой молчания будет почтена память шехидов в сопровождении гудков и сигналов машин, поездов и кораблей. В знак траура также будут приспущены государственные флаги Азербайджана.скачать dle 11.3