Xoş təsirli acı şokolad: Xərçəngə qarşı yeni silah
Elm adamları tünd şokolad həvəskarları üçün sevindirici xəbər veriblər: yeni araşdırmaya görə, bu şirniyyatın gündəlik istehlakı ağız boşluğu xərçəngi riskini əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilər.
Bu barədə Çinin Quansi Tibb Universitetinin alimlərinin araşdırmaları nəticəsində məlum olub.
Bildirilir ki, tədqiqat zamanı 10 mindən çox könüllünün qida vərdişləri öyrənilib.
"Tünd şokoladın qoruyucu xüsusiyyətlərinin sirri kakaoda olan kimyəvi maddələrdədir. Bu birləşmələr ağız boşluğunda bədxassəli şişlərin əmələ gəlməsini dayandıra bilir".
Maraqlıdır ki, alimlər istehlak edilən şokoladın dəqiq miqdarını ölçməyiblər, yalnız onun tədqiqat iştirakçılarının pəhrizinin daimi hissəsi olub-olmadığını nəzərə alıblar. Bu o deməkdir ki, hətta müntəzəm olaraq kiçik porsiya tünd şokolad sağlamlığa müsbət təsir göstərə bilər.
Tədqiqatçılar təkcə şokoladın deyil, şirin bibərin də xərçəngə qarşı oxşar təsirə malik olduğunu aşkar ediblər.

Хорошая новость для сладкоежек: всего одно лакомство снизит риск развития рака
Как сообщается в материале статьи, данное лакомство способно остановить образование злокачественных опухолей полости рта благодаря химическим веществам, которые содержатся в какао.
Отмечается, что исследователи китайского Медицинского университета Юцзян в Гуанси изучили пищевые привычки порядка десяти тысяч добровольцев, среди которых были люди с диагностированным раком, чтобы выявить связь между потребляемыми продуктами и рисками заболевания.
"Мы обнаружили, что темный шоколад и сладкий перец оказывают ингибирующее действие на развитие рака полости рта", - говорится в материале.
При этом исследователи не измеряли количество потребляемого шоколада, ориентируясь лишь на то, был ли он постоянной частью рациона.