Söyüdlü (Zod) qızıl yatağının hansı qaydada işlədiləcəyi müəyyənləşəcək
Milli Məclisin dekabrın 27-də keçiriləcək iclasında "Söyüdlü (Zod) qızıl yatağının bərpası, kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında Saziş"in qəbul və təsdiq edilməsi, həyata keçirilməsinə icazə verilməsi barədə" qanun layihəsi müzakirəyə çıxarılacaq.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, "Söyüdlü (Zod) qızıl yatağının bərpası, kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsü haqqında Saziş" bu il dekabrın 10-da Bakıda "AzerGold" Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə "Asian Mining Holding FZ" LLC və "AzerGold"un Ortaq Şirkəti arasında imzalanıb.
Bu qanun qüvvəyə mindikdən sonra sazişdə nəzərdə tutulan kontrakt sahəsinin istənilən hissəsi barəsində əvvəllər bağlanmış hər hansı saziş, kontrakt və ya bu cür başqa sənədlə verilə bilən bütün digər hüquq və vəzifələr ləğv edilir, habelə bu Qanun qüvvəyə mindikdən sonra sazişin və əlavələrin şərtlərinə müvafiq surətdə və qüvvədə olduğu müddət ərzində sazişin pay iştirakçılarına kontrakt sahəsində İşlər aparmaq üçün müstəsna hüquq veriləcək.
Sazişdən irəli gələn hüquq və öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün sazişin İştirakçılarına bütün lazımi lisenziyalar, gömrük icazələri, vizalar, başqa səlahiyyətlər və sanksiyalar veriləcək.
Sazişə və ya əlavələrə hər hansı əlavələr, düzəlişlər, dəyişikliklər yalnız sazişin və əlavələrin tərəflərinin yazılı razılığı ilə ediləcək.скачать dle 11.3

Милли Меджлис обсудит соглашение об эксплуатации золоторудного месторождения Сёюдлю
27 декабря на заседании Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана будет вынесен на обсуждение законопроект "О принятии, утверждении и разрешении на реализацию Соглашения о восстановлении, разведке, разработке и долевом распределении добычи на золоторудном месторождении Сёюдлю (Зод)".
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АПА, соглашение было подписано 10 декабря этого года в Баку между ЗАО AzerGold, "Asian Mining Holding FZ LLC и совместной компанией AzerGold.
После вступления в силу этого закона, все ранее заключенные соглашения, контракты или другие подобные документы, предоставляющие какие-либо права и обязанности в отношении любой части контрактной площади, предусмотренной соглашением, будут аннулированы. Кроме того, после вступления в силу этого закона, участникам соглашения будет предоставлено исключительное право на проведение работ на контрактной площади в соответствии с условиями соглашения и приложений в течение срока их действия.
Для выполнения прав и обязательств, вытекающих из соглашения, участникам соглашения будут выданы все необходимые лицензии, таможенные разрешения, визы, другие полномочия и санкции.
Любые дополнения, исправления, изменения к соглашению или приложениям будут вноситься только с письменного согласия сторон соглашения и приложений.скачать dle 11.3